Obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się w naszej szkole 31 maja. Z tej okazji rodzice upiekli ciasta i zakupili lody, którymi częstowali wszystkich uczniów. 1 czerwca na targowisku gminnym odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Gminę Zaręby Kościelne, przy współudziale nauczycieli i Rady Rodziców naszej szkoły. Imprezę rozpoczęly występy wokalne uczniów. Podczas Festymu dzieci mogły skorzystać z bezpłatnej zabawy w tzw. "wesołym miasteczku', przejażdżek bryczkami lub wziąć udział w różnorodnych zawodach sportowych, zabawach i konkursach.
Dziękujemy sponsorom, którzy wspomogli szkołę w organizacji Festynu Rodzinnego:
Małgorzata i Leon Zakrzewscy, Danuta i Sławomir Chlubiccy, Foto - Video Marek Domański Łuków, Antoni Nienałtowski, Wojciech Chmielewski, Paweł Szulborski, Lucjan Ryszewski, Elżbieta Kubat - Błędowska.
W sposób szczególny dziękujemy nauczycielom i rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację obchodów Dnia Dziecka.
Są takie dni w kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie, na które czekają z utęsknieniem- to Święto Mamy i Taty.
„Dzień Rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. W naszej grupie ten wyjątkowy dzień odbył się 29.05.2019r. Dzieci zaprezentowały rodzicom swoje talenty recytatorskie i wokalne. Po skończonym występie wraz z życzeniami wręczyły samodzielnie przygotowane upominki. Rodzice zaś, w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka przygotowali dla swoich pociech poczęstunek i lody. Dziękujemy wszystkim za obecność i pomoc w organizacji tej wspaniałej uroczystości.
23 maja 2019 r. pięćdziesięcioro uczniów klas IV – VI uczestniczących w projekcie „Szkoła – misja przyszłość” wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk- Centrum Zachowania Różnorodności Botanicznej w Powsinie. Celem wyjazdu było poznanie i obserwacja różnorodnych gatunków roślin, w tym tropikalnych i subtropikalnych. Uczniowie obserwowali też przedstawicieli naszej polskiej flory. Poznali wiele ciekawostek z życia drzew. Z zainteresowaniem słuchali opowiadania przewodników o sposobach przystosowywania się roślin do różnych warunków życia. Wiele ciekawych informacji uzyskali obserwując okazy roślin w oranżerii, w której podziwiali kolekcję roślin cytrusowych, takich jak cytryny, pomarańcze, mandarynki i limonki.
Wycieczka została zorganizowana i sfinansowana w ramach projektu pn. „Szkoła – misja przyszłość”, realizowanego przez Gminę Zaręby Kościelne, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wycieczkę zorganizował pan Marek Nowacki. Opiekunami uczniów podczas wycieczki były panie Danuta Nowacka, Jolanta Kietlińska i Beata Śpiewakowska.
Marcinek Błędowski, uczeń klasy II naszej szkoły, potrzebuje pomocy. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć leczenie chłopca mogą dokonać wpłaty na podane konto. W szkole w dniach 23 - 31 maja przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na kosztowną operację, która pozwoli Marcinkowi chodzić.
Biwak rozpoczął się 17 maja o godz. 18.00. Na początku graliśmy na hali sportowej lub bawilismy się na małej sali. O godz. 20.00 zjedliśmy kolację - tosty. Po kolacji graliśmy w różne gry. Było dużo śmiechu i zabawy. Nagle pojawił się duch! Z początku bardzo się wystraszyliśmy. Okazało się, że był to przyjazny "duch", który przyniósł nam pyszny popcorn. Gdy nadeszła godzina 23.15, zaczęły się podchody. Przy szukaniu świetnie się bawiliśmy. Nasze pomysły na kryjówki były bardzo kreatywne. Gdy wróciliśmy do szkoły, poszliśmy spać. Wstaliśmy o 7 rano i tak zakończył się nasz najlepszy biwak. Naszymi opiekunami były panie Jolanta Porucznik, Alicja Sapiecha i Anna Gromek.
Anna Zalewska, kl. VI b
„Wszyscy czujemy w naszych sercach pragnienie dobra”- takie hasło przyświecało nam podczas obchodów Tygodnia Dobrych Uczynków, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Nad całością czuwała pani Jolanta Wajszczyk – opiekun SU. Ten szczególny tydzień należał do wszystkich, którzy chcieli podzielić się tym, co w ostatnim czasie dobrego zrobili. Swoje dobre uczynki zapisywali na zielonych karteczkach i zawieszali na specjalnie przygotowanym „drzewie dobrych uczynków”. Kontynuowaliśmy akcję „Czytamy najmłodszym”, ogłosiliśmy zbiórkę książek dla dzieci, które trafią do świetlicy szkolnej i do przedszkola, pisaliśmy pocztówki z pozdrowieniami i życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia dla chorych dzieci z oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Mamy nadzieję, że takie akcje skłonią do refleksji nad sobą, nad tym, jacy jesteśmy na co dzień dla ludzi, zwierząt i środowiska. Należy pamiętać, że nawet najmniejszy dobry uczynek świadczy o naszej dobroci, empatii i trosce o innych.
Wpłaty za obiady za miesiąc CZERWIEC 2019 r. w kwocie 28,60 zł
(13 dni x 2,20 zł) przyjmowane będą przez intendenta szkoły
w dniach 20 – 30 MAJA 2019 r. w godz. 11.00 - 15.00
W dniu 10 maja 2019 r. w Zespole Placówek Oświatowych – Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. Celem Turnieju jest upowszechnianie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz popularyzowanie roweru jako środka transportu. Ideą główną jest dbałość o bezpieczeństwo poruszania się po drogach publicznych przez dzieci i młodzież szkolną.
Turniej rozgrywany jest pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego Pana Zbigniewa Chrupka. Organizatorami tegorocznej edycji Turnieju byli: Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej oraz Biuro Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej.
W Eliminacjach Powiatowych tego Turnieju naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Karol Dąbkowski, Mateusz Godlewski i Kacper Nowak, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum. Zadaniem uczestników Eliminacji Powiatowych było: rozwiązanie testu z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań, oraz wykonanie zadań praktycznych: jazdy rowerem po torze przeszkód i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zsumowaniu punktów po trzech konkurencjach drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce. Chłopców przygotowała pani Beata Śpiewakowska.
Nasza szkoła włączyła się w obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas starszych (IV – VIII) pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego – pań Katarzyny Godlewskiej – Garternicht, Marianny Zawistowskiej i Małgorzaty Dmochowskiej oraz nauczyciela muzyki, pani Jolanty Porucznik, przygotowali inscenizację pod tytułem „Polska pachnie bzami”. Motywem przewodnim była scenka w ogrodzie ukwieconym bzami i rozbrzmiewającym wiosennym śpiewem ptaków, której głównymi bohaterami byli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki i Poeta.
Uczniowie po raz pierwszy wystąpili w dniu 3 maja podczas lokalnych uroczystości religijno – patriotycznych. Dla społeczności szkolnej inscenizacja została przedstawiona w dniu 6 maja. Celem uroczystości było pogłębienie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Pamiętajmy, że naród, który nie zna swojej przeszłości nie może budować przyszłości.
30 kwietnia 2019 r. pięćdziesięcioro uczniów klas IV – VI uczestniczących w projekcie „Szkoła – misja przyszłość” wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do teatru Rampa w Warszawie. Celem wyjazdu było obejrzenie musicalu „Oto Oliver Twist”, opartego na kanwie powieści Charlesa Dickensa „Oliver Twist”, w wykonaniu dziecięco-młodzieżowego zespołu Teatru Muzycznego Tintilo. Opowieść opisana w jednej z najpopularniejszych powieści Dickensa rozgrywa się w mrocznych realiach XIX-wiecznej Anglii, lecz brawurowy spektakl w atrakcyjnym nowoczesnym wydaniu sprawił, iż obejrzeliśmy go z ogromnym zainteresowaniem. Humor, atmosfera tajemniczości, piękna, żywiołowa muzyka i taniec, a także dreszczyk emocji – wszystko to sprawiło, iż z zapartym tchem śledziliśmy losy dziesięciolatka wychowującego się w przytułku, mimo arystokratycznego pochodzenia. Historia Olivera Twista uświadomiła nam, że dobro dane światu wraca, a pozycja społeczna, miejsce, jakie człowiek zajmuje w świecie, nie mają znaczenia; są kwestią przypadku i nie świadczą o prawdziwej wartości człowieka…
Wycieczka została zorganizowana i sfinansowana w ramach projektu pn. „Szkoła – misja przyszłość”, realizowanego przez Gminę Zaręby Kościelne, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Opiekunami uczniów podczas wycieczki były panie Justyna Miller, Małgorzata Nowacka, Renata Tumiłowicz i Jolanta Porucznik.
Gmina Zaręby Kościelne w lipcu 2019 r. planuje zorganizowanie w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych półkolonii dla dzieci.
Przewidywane termin półkolonii: 1 – 12 lipca 2019 r. (dwa tygodnie oprócz soboty i niedzieli) w godz. 10.00 – 16.00.
Wpłata rodziców od jednego uczestnika: 100 zł. Pozostałe koszty sfinansowane zostaną z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Zaręby Kościelne.
Uczestnicy będą mieli zapewnione różnorodne zajęcia pod opieką wykwalifikowanej kadry oraz wyżywienie (obiad i podwieczorek), planowane są dwie autokarowe wycieczki, np. do kina lub na basen.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z sekretariatem szkoły, pod numerem 86 270 60 16, do dnia 10 maja 2019 r.
24 kwietnia 2019 r. odbyła się szkolna debata na temat szkodliwości dopalaczy i narkotyków. Spotkanie organizowane przez KPP w Ostrowi Mazowieckiej prowadził w naszej szkole sierż. szt. Łukasz Kuliś. W debacie wzięli udział uczniowie klas VI – VIII i III gimnazjum. W trakcie spotkania prowadzący zaprezentował film Ostrowskiej Grupy PaT pt.„Dopalacze niszczą życie”. Omówione zostały też kwestie karne związane z posiadaniem i rozpowszechnianiem narkotyków. Na koniec zebrania, ku przestrodze, policjant pokazał z mediów konkretne, bardzo wymowne przykłady patologicznych zachowań spowodowanych zażywaniem dopalaczy.
Uczniowie klas VIII po raz pierwszy w historii pisali egzamin ósmoklasisty, który obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Jest on egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Jest przeprowadzany w formie pisemnej.
W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 34 uczniów.
15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) od godz. 9.00 pisali egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut.
16 kwietnia odbył się egzamin z matematyki. Rozpoczął się o godz. 9.00, trwał 90 minut.
17 kwietnia uczniowie przystąpili do egzaminu z języka obcego nowożytnego. 32 uczniów pisało egzamin z języka angielskiego, 2 z języka rosyjskiego. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 100 minut.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2019 uczniowie będą mogli poznać w piątek, 14 czerwca 2019 roku. Zaświadczenia wydawane będą w szkołach tydzień później - w piątek, 21 czerwca 2019 roku.
W dniach 10, 11 i 12 kwietnia 40 uczniów klas III gimnazjum po raz ostatni w historii pisało egzamin. Obejmował na wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.
Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części:
Egzamin miał formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.
Egzamin odbywał się corocznie w kwietniu od roku 2002.
Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 14 czerwca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym (21 czerwca).
5 kwietnia w Bibliotece Publicznej Gminy Zaręby Kościelne uczniowie klas V i VI wysłuchali koncertu zorganizowanego z okazji 14. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Zaproszeni muzycy, pani Renata Rybka i pan Arkadiusz Korytkowski, przypomnieli uczniom utwory związane z postacią papieża Polaka – naszego patrona. Wspólny śpiew pieśni i piosenek dostarczył uczniom wiele radości.
2 kwietnia 2019 r. szkoła włączyła się w obchody 14. rocznicy śmierci naszego patrona – św. Jana Pawła II. Uczestniczyliśmy w wieczornej mszy świętej odprawionej w naszej świątyni przez ks. kan. Andrzeja Dmochowskiego – proboszcza parafii Zaręby Kościelne. Po nabożeństwie udaliśmy się pod pomnik Papieża Polaka, gdzie, w asyście pocztów sztandarowych szkół, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych – pani Urszula Wołosiewicz – wójt Gminy Zaręby Kościelne i pani Agnieszka Rostkowska – skarbnik gminy.
Dziękujemy pani Elżbiecie Kubat Błędowskiej, właścicielce kwiaciarni MARGARITKA Zaręby Kościelne, za ofiarowanie kwiatów i zniczy w celu dekoracji pomnika naszego patrona.
Harmonogram pracy szkoły w dniach rekolekcji wielkopostnych i egzaminów szkolnych:
8 kwietnia 2019 r. - wyjście na mszę świętą rekolekcyjną na czwartej godzinie lekcyjnej (wymagana pisemna zgoda rodziców)
9 kwietnia 2019 r. - dzień wolny od zajęć dydaktycznych - rekolekcje wielkopostne
10 kwietnia 2019 r. - godz. 9.00 - egzamin gimnazjalny z WOS, historii i języka polskiego
11 kwietnia 2019 r.- godz. 9.00 - egzamin gimnazjalny, część matematyczno - przyrodnicza
12 kwietnia 2019 r. - godz. 9.00 - egzamin gimnazjalny z jęz. obcego nowożytnego.
Dla uczniów klas 0- VIII są to dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych.
15 kwietnia 2019 r. - godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
16 kwietnia 2019 r. - godz. 9.00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki
17 kwietnia 2019 r. - godz. 9.00 -egzamin ósmoklasisty z języka obcego
Dla uczniów klas 0- VII i klas III gimnazjalnych są to dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Bezpośrednio po egzaminach nastąpi wiosenna przerwa świąteczna, która trwać będzie od 18 kwietnia do 23 kwietnia 2019 r.
Lekcje rozpoczną się 24 kwietnia (środa).