"Program rozwoju edukacji przedszkolnej w Gminie Zaręby Kościelne"

Gmina Zaręby Kościelne w roku szk. 2020/21 realizowała projekt nr RPMA.10.01.04-14-c491/19 pt. „Program rozwoju edukacji przedszkolnej w Gminie Zaręby Kościelne” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X Edukacja dla rozwoju regionu, Działania 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałania 10.1.4 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Celem głównym projektu był  wzrost dostępności do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej na terenie gminy Zaręby Kościelne o stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej niższym niż średnia dla województwa mazowieckiego poprzez utworzenie 10 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, realizację zajęć dodatkowych dla 32 dzieci oraz wydłużenie godzin funkcjonowania ośrodka wychowania przedszkolnego o 5 godzin w okresie 22.06.2020-31.08.2021. Na realizację projektu Gmina Zaręby Kościelne pozyskała kwotę 247 189,13 złotych. Projekt realizowany był zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans dla kobiet i mężczyzn. W związku z powyższym od września zmianie uległa organizacja pracy oddziałów przedszkolnych. Funkcjonowały cztery oddziały pięciogodzinne – dla 3, 4, 5 i 6 – latków.  Dodatkowo wydłużone zostały do dziesięciu godziny pracy dwóch oddziałów – jeden dla dzieci 3 – 4 letnich, drugi dla dzieci 5 – 6 letnich.  Dzieci przebywające w przedszkolu ponad pięć godzin dziennie otrzymywały bezpłatnie posiłki na podwieczorek. 37 dzieci uczęszczało na dodatkowe zajęcia. Zrealizowano 20 godzin rytmiki i 40 godzin gimnastyki korekcyjnej dla dzieci ze stwierdzonymi deficytami rozwojowymi. W sierpniu dostosowano bazę lokalową do potrzeb realizacji projektu. Zakupiono m.in. zmywarko – wyparzarkę, lodówkę, pralkę, odkurzacz, termosy, czajnik bezprzewodowy, warnik, aparat cyfrowy, laptop, kolumnę mobilną, materace, pościel, meble, sztućce do jadalni, dywany, krzesła i stoliki oraz zabawki i pomoce do prowadzenia zajęć. Zatrudniono jednego nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy oraz pomoc kuchenną, sprzątaczkę i pomoc nauczyciela – w wymiarach ½ etatów.

Zdjęcia dostępne są w albumie fotograficznym:  Galeria zdjęć