Nadia Tyl, uczennica kl. VI a, zdobyła III miejsce w Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Jest takie miejsce..." zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej podczas cyklu imprez pod hasłem "Tydzień dla Polski". Nadia wykonała utwór grupy SOUL SANOK "Uwierz Polsko".
W konkursie recytatorskim "A to Polska właśnie..." zorganizowanym w ramach tego samego wydarzenia Róża Dziak z kl. VIII a, za interpretację utworu "Uśmiech Warszawy", którego autorem jest Tadeusz Hollender, otrzymała wyróżnienie.
Nagrody wręczono podczas uroczystości podsumowania projektu w dniu 10 listopada 2019 r.
W dniu 7 listopada uczniowie klas Ia, Ib i IIb wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W programie wycieczki było Planetarium i Manufaktura Cukierków. W Planetarium dzieci obejrzały pokaz: "Zając Franek i gwiezdna przygoda", a potem bohaterowie Ulicy Sezamkowej: Elmo, Żółtodziób i ich przyjaciel z Chin zabrali dzieci w podróż do gwiazd. Dzieci oglądały Wielki Wóz, szukały Gwiazdy Polarnej i spacerowały po powierzchni Ksieżyca.
W Manufakturze Cukierków uczniowie mogli zaobserwować proces wytwarzania cukierków, pracę cukiernika oraz spróbować ciepłych, karmelowych słodyczy. Miłą niespodzianką była paczka cukierków i lizak dla każdego uczestnika. ALBUM FOTO
Rok 2019 jest rokiem ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dlatego też Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizowało akcję „Szkoła pamięta”. Jej głównym celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Na przełomie października i listopada w ramach akcji uczniowie naszej szkoły odwiedzili miejscowy cmentarz, aby poprzez porządkowanie grobów, modlitwę i zapalenie zniczy oddać hołd bohaterom naszej Małej Ojczyzny. ALBUM FOTO
W dniu 29 października 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Dzieci przygotowane przez panie wychowawczynie - Małgorzatę Majewską i Iwonę Polak, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, a następnie pani Dyrektor dokonała pasowania 29 pierwszaków. Potem delegacja rodziców i uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem naszego patrona - Świętego Jana Pawła II. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości było wręczenie maluchom niespodzianek przez panią Elżbietę Skłodowską - prezes firmy SKŁODOWSKI SPÓŁKA JAWNA, której serdecznie dziękujemy. Po oficjalnej części na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. ALBUM FOTO
25 października uczniowie kl. IIa i IIb wraz z wychowawczyniami udali się na jesienny spacer po lesie. Ich przewodnikiem był pan Przemysław Sasiński - leśniczy leśnictwa Zaręby Kościelne. Na początku spotkania pan leśniczy opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz zaprezentował używany na co dzień sprzęt. Wspólne mierzenie drewna sprawiło uczniom wiele radości. Następnie grupa udała się na wędrówkę. Piękne barwy liści i zapach grzybów wprawiły wszystkich w wyśmienity humor. Podczas bacznego obserwowania lasu dzieci zauważyły, że jego najmniejsi mieszkańcy, m.in. mrówki, biedronki i inne owady, poukrywane w obawie przed chłodem, dają znać, że zbliżają się naprawdę zimne dni.
Jeszcze raz drugoklasiści serdecznie dziękują panu leśniczemu za poświęcony czas. Do miłego zobaczenia zimą! ALBUM FOTO
Więcej informacji o mLegitymacji uzyskasz w szkolnym sekretariacie.
Dnia 15 października 2019 r. uczniowie klas V a, V b i VI a wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było:
- integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskich,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i środkach transportu,
- rozwijanie zdolności kreatywnego i analitycznego myślenia oraz nauka podejmowania trafnych, logicznie uzasadnionych decyzji.
W programie wycieczki był pobyt w Smart Kids Planet oraz Multikinie. Smart Kids Planet to innowacyjne i interaktywne Centrum Mądrej Zabawy. Animatorzy zabrali wszystkich do świata nieograniczonej wyobraźni, kosmicznych przygód i emocji. Dzięki wyjątkowym atrakcjom i fascynującym warsztatom, obudzili w dzieciach kreatywność, głód wiedzy i zdolności twórcze, zapewniając przy tym świetną zabawę.
Projekcja filmu „O! YETI” w Multikinie dostarczyła również wielu wrażeń. To amerykańska animacja z 2019 r. w reżyserii Tima Johnsona i Todda Wildermana. Film opowiada o nastolatce, która spotyka na dachu apartamentowca, młodego Yeti. Następnie wraz z grupą przyjaciół wyrusza w niezwykłą wyprawę i pomaga magicznemu stworzeniu wrócić do swojej rodziny, mieszkającej na najwyższym punkcie Ziemi. Organizatorami i opiekunami wycieczki były panie: Beata Śpiewakowska, Jolanta Wajszczyk i Małgorzata Dmochowska.
Ile kilogramów powietrza dziennie wdycha człowiek? Czym jest smog? Jakie są konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem? W jaki sposób możemy przeciwdziałać zanieczyszczeniom atmosfery? - m.in. na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy II a i II b naszej szkoły, którzy w miniony piątek uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach edukacyjnego programu ekologicznego „Czyste Mazowieckie”, sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Drugoklasiści dzięki przeprowadzonym warsztatom poszerzyli swoją ekologiczną wiedzę i uświadomili sobie, jak bardzo nasze zachowania mają wpływają na jakość powietrza. Wszyscy uczniowie na zakończenie otrzymali dyplomy i broszurki informacyjne. ALBUM FOTO
16 października 2019 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych razem z p. Dyrektor, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w uroczystości poświęconej Patronowi Szkoły. Złożyły się na nią część artystyczna i msza święta.
Występ uczniów został przygotowany przez p. Annę Pierzchanowską, p. Renatę Tumiłowicz i p. Justynę Miller. O oprawę muzyczną zadbała p. Jolanta Porucznik. Mszę świętą odprawił ksiądz Robert Zabielski.
Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik papieża, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. ALBUM FOTO
Dnia 11 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom i pracownikom szkoły w krótkim programie artystycznym pt. „W nauczycielu mam przyjaciela".
Zaproszeni goście, pracownicy szkoły oraz uczniowie wysłuchali piosenek, wierszy oraz obejrzeli pantonimę - metaforę szkolnego świata i nauczyciela, jako mistrza i opiekuna, który wskazuje właściwą drogę swoim podopiecznym.
Na szkolnej scenie wybrzmiało wiele pięknych i głębokich słów pod adresem nauczycieli. Zgromadzeni pedagodzy usłyszeli też podziękowania i życzenia: „Wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawiacie swoje serce".
O oprawę muzyczną zadbała p. Jolanta Porucznik, program artystyczny oraz dekoracje zostały przygotowane przez polonistki: p. Mariannę Zawistowską, p. Katarzynę Godlewską - Garternicht, p. Małgorzatę Dmochowską. ALBUM FOTO
Pan Marek Nowacki – nauczyciel naszej szkoły otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Przyznana została ona przez Ministra Środowiska p. Henryka Kowalczyka za propagowanie przyrody i krzewienie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” to polskie odznaczenie cywilne nadawane przez ministra właściwego do spraw środowiska. Została ustanowiona 28 maja 1985 r. uchwałą Rady Ministrów w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz jednej osobie. Nadanie potwierdza się legitymacją wręczoną łącznie z odznaką.
Wpłaty za obiady za miesiąc LISTOPAD 2019 r. w kwocie 41,80 zł
(19 dni x 2,20 zł) przyjmowane będą przez intendenta szkoły
w dniach 21 – 30 PAŹDZIERNIKA 2019 r. w godz. 11.00 - 15.00
10 października, jak co roku, wzięliśmy udział w spotkaniu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka przebiegła pod hasłem "Wstańcie, chodźmy". W jej trakcie nawiązano do 40 lat od pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce oraz 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka. Z naszej szkoły uczestniczyli w niej uczniowie II etepu edukacyjnego, nauczyciele i rodzice. Wyjazd sfinasowany został z funduszy Rady Rodziców.
Przedstawicieli trójek klasowych zapraszamy na spotkanie w bibliotece szkolnej w dniu 18 października 2019 r. o godz. 14.00. Celem spotkania będzie wybór Prezydium Rady Rodziców i ustalenie planu pracy na rok szk. 2019/20.
W dniach 7 - 15 października 2019 r. nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciele przyrody poprowadzili cykl warsztatów w oparciu o urządzenia ścieżki edukacyjnej powstałej w Gminie Zaręby Kościelne. Warsztaty miały na celu podniesienie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Część zajęć poprowadzona została w warunkach terenowych w oparciu o urządzenia "Zwierzęta chronione", "Wilk/Lis", "Znajdź moją mamę", ,"Zioła polne", "Ptasi zegar", "Czas zaklęty w drzewach", "Galeria Budek Lęgowych – ekspozycja", "Ptaki śpiewające", "Ptaki leśne", "Ptaki szponiaste - jaja, pióra, dorosłe", "100 lat w życiu lasu". Druga część warsztatów odbyła się w warunkach szkolnych i miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów. ALBUM FOTO
16 października 2019 r. (środa)bświętować będziemy w szkole Dzień Patrona. Z tej okazji o godz. 830 odbędzie się część artystyczna w kościele, następnie uczestniczyć będziemy we mszy świętej. Uczniowie idą do kościoła pod opieką wychowawców lub nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Po mszy spotykamy się przed pomnikiem Jana Pawła II w celu złożenia kwiatów. Dalsze zajęcia w tym dniu odbywać się będą bez zmian.
W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora epoki romantyzmu, ojca polskiej opery narodowej. Oddając "hołd temu wybitnemu Artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu" Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.
Pragnąc włączyć się w obchody moniuszkowskie, uczniowie II etapu edukacyjnego zwiedzili wystawę „Stanisław Moniuszko – To jest mój rok” zorganizowaną w Bibiotece Publicznej Gminy Zaręby Kościelne. Wystawa składajaca się z 15 plansz oraz dołączony do niej film przedstawiający muzykę kompozytora miały na celu przybliżenie życia i twórczości Stanisława Moniuszki, który tak genialnie potrafił łączyć polski folklor z elementami opery europejskiej. ALBUM FOTO
W dniu 11 października 2019 r. (piątek) w klasach IV-VIII lekcje i przerwy będą skrócone w następujący sposób:
1. godzina lekcyjna 800 - 840
2. godzina lekcyjna 845 - 925
3. godzina lekcyjna 930 - 1010
4. godzina lekcyjna 1015 - 1055
5. godzina lekcyjna 1110 - 1150
6. godzina lekcyjna 1155 - 1235
7. godzina lekcyjna 1240 - 1320
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędzie się na drugiej lekcji o godzinie 845.