W związku z nowymi obostrzeniami w kwestii bezpieczeństwa publicznego, Mazowiecka Policja przygotowała kolejny apel do rodziców i uczniów.
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Można jeszcze wypożyczyć ze szkoły laptop lub tablet w celu wykorzystania do zdalnej nauki. Zainteresowani rodzice proszeni są o telefoniczne zgłoszenie do szkoły zapotrzebowania i uzgodnienie warunków wypożyczenia oraz przekazania.
Próbny egzamin ósmoklasisty dla chętnych uczniów odbędzie się w dniach:
Będzie on przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).
Przystąpienie do próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Biorą w nim udział uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Po pobraniu materiałów ze strony OKE rozwiązują zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania na zwykłej kartce papieru lub w pliku na komputerze, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
Proponujemy również, aby chętni uczniowie zaraz po zakończeniu samodzielnej pracy z arkuszem egzaminacyjnym przesłali swoje rozwiązania zadań otwartych do nauczycieli uczących danego przedmiotu (załącznik w postaci pliku komputerowego lub zdjęcia poszczególnych kartek rozwiązań). Zadania zamknięte uczniowie będą mogli sprawdzić sobie po ukazaniu się odpowiedzi w dniu 8 kwietnia 2020r.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja/probny-egzamin-osmoklasisty.
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
W obliczu zagrożenia epidemicznego koronawirusem wszyscy zdajemy egzamin z rozsądku odpowiedzialności, solidarności i dyscypliny. Niezwykle ważne jest w tym momencie respektowanie zarządzeń władz państwowych oraz realizowanie przekazywanych rekomendacji. Nakazem chwili jest obywatelska postawa oraz troska o siebie i innych. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest to czas, kiedy towarzyszą nam różne emocje, niejednokrotnie będące efektem osobistych doświadczeń.
W tym trudnym, pełnym obaw czasie proponuję wsparcie pedagogiczne przez pedagoga szkolnego. Kontakt możliwy jest przez e-mail anka07-300@wp.pl.
Anna Pierzchanowska – pedagog szkolny
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.
Drodzy uczniowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.
Uczniowie klas VI-VIII otrzymują indywidualnie, od poszczególnych nauczycieli, zadania do wykonania pocztą elektroniczną. Prosimy odbierać pocztę!!! Możecie je też znaleźć na stronie: https://spzareby.blogspot.com/.
Uczniowie klas IV - V na głównej stronie szkoły z lewego menu wybierają zakładkę "Zdalne lekcje", a następnie swoją klasę. Tam są tematy i zadania zgodnie z planem lekcji na dany dzień.
W razie wątpliwości prosimy dzwonić do szkoły, tel. 86 270 60 16.
Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!
Dzieci uczą się w domach, pod kierunkiem nauczycieli. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to aktywność nauczyciela i ucznia, która może odbywać się z użyciem monitorów ekranowych, ale także bez ich użycia – w formie klasycznej, z odwołaniem do podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Uczniowie prowadzą zeszyty przedmiotowe, gdzie zapisują tematy i notatki. Nauczyciele mogą, tak jak dotychczas, zadawać prace domowe.
Sposoby komunikowania się z uczniami i rodzicami:
Wychowanie przedszkolne i klasy I-III
Wychowawcy klas będą kontaktowali się bezpośrednio z rodzicami dzieci telefonicznie (w postaci wiadomości SMS) lub za pomocą poczty elektronicznej. Będą informowali rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko w domu nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu w przypadku uczniów klas 0-III i nie rzadziej niż raz w tygodniu w przypadku dzieci 3-5 letnich.
Klasy IV – V
Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym dniu zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć będą codziennie umieszczali opisy zadań dla uczniów danej klasy na stronie internetowej szkoły https://spzareby.edupage.org/ w zakładce ZDALNE LEKCJE i podzakładkach KLASA IV lub KLASY V.
Klasy VI – VIII
Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym dniu zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć będą codziennie przesyłali opisy zadań dla uczniów danej klasy bezpośrednio uczniom za pomocą poczty elektronicznej. Dodatkowo opisy zadań będą umieszczane na stronie https://spzareby.blogspot.com/
Nauczyciele mogą także kontaktować się z uczniami za pomocą platform edukacyjnych oraz interaktywnie (w czasie rzeczywistym) za pomocą komunikatorów i aplikacji do komunikacji audio lub audiowizualnej. Informacja o sposobie i terminie spotkania on-line będzie przekazana najpóźniej w dniu poprzedzającym lekcję zaplanowaną w takiej formie.
Wiadomości dla uczniów od nauczycieli będą wysyłane codziennie w godzinach od 8.00 do 12.00. Nauczyciel podaje termin wykonania danego zadania.
W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych uczeń lub jego rodzic powinien zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie.
Jeśli uczeń ma wątpliwości, jak wykonać zadanie lub nie potrafi go wykonać - powinien poprosić o pomoc nauczyciela.
Metody monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji ich wiedzy i umiejętności:
Nauczyciele mogą poprosić uczniów o przesyłanie drogą elektroniczną odrobionych prac domowych lub wykonanych zadań (w postaci skanów, zdjęć lub plików). Jeśli uczniowie nie mają możliwości skorzystania z Internetu, mogą porozumiewać się z nauczycielem telefonicznie w godz. 8.00 – 15.00. Prace wykonane w zeszytach lub prace praktyczne zostaną sprawdzone i ocenione po powrocie do szkoły.
Formy informowania uczniów i rodziców o postępach w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach:
Informowanie uczniów i rodziców o postępach w nauce i uzyskanych ocenach odbywać się będzie za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie.
Również w takiej formie odbywać się będą konsultacje ucznia i rodzica z nauczycielem. Podajemy adresy nauczycieli:
Dmochowska Małgorzata malgosia01234@onet.pl
Ducka Jadwiga ducka1965@wp.pl
Godlewska – Garternicht Katarzyna godlewskakatarzyna9@gmail.com
Kempisty Zofia zofiakempisty@gmail.com
Kietlińska Jolanta kietlinska6263@gmail.com
Teresa Kolator teresa.kolator@gmail.com
Łyszkowska Sylwia sylwialyszkowska@vp.pl
Majewska Małgorzata majewskamalgorzata6@gmail.com
Miller Justyna millerjustyna67@gmail.com
Nowacka Małgorzata m.wytzler@interia.pl
Nienałtowska Grażyna nienaltowskag@wp.pl
Nowacki Marek mnowacki992@gmail.com
Pasztaleniec Elżbieta - elzbieta.pasztaleniec@wp.pl
Pierzchanowska Anna pierzchanowskaanna4@gmail.com lub anka07-300@wp.pl
Polak Iwona iwonapolak62@gmail.com
Porucznik Jolanta jolantaporucznik@gmail.com
Raźniak Andrzej spzareby@gmail.com
Rybakiewicz Jolanta jolantarybakiewicz@wp.pl
Składanowska Ewa ewa.skladanowska@op.pl
Sobieraj Aleksandra - ola00169@wp.pl
Socik Jolanta jolantasocik@o2.pl
Śpiewakowska Beata beaspiewakowska@gmail.com lub artysta72@tlen.pl
Tumiłowicz Renata renkat8364@gmail.com
Wajszczyk Jolanta jwasilewska@tlen.pl
Wasil Grzegorz wasilgrzegorz@gmail.com lub grzegorzvv@wp.pl
Wojciechowska Dorota wojciechowskadorota888@gmail.com
Zabielski Robert robertyabui@gmail.com
Zakrzewska Krystyna kzakrzewska4@wp.pl lub kzakrzewska26@gmail.com
Zawistowska Marianna maranna.zawistowska20@gmail.com
Można również dzwonić telefonicznie na nr szkoły 862706016.
Temat: Ułamek jako część całości.
Temat i rozwiązane zadania zapisujemy w zeszycie.
Przeczytajcie dokładnie tekst z podręcznika na str.67. Dowiecie się z tego tekstu czym jest ułamek zwykły, czyli jakąś częścią całości. Liczba nad kreską ułamkową to licznik, pod kreską to mianownik. Następnie przeanalizujcie przykłady z podręcznika na str. 68-69.
Obejrzyjcie (koniecznie) film o ułamkach zwykłych:
https://pistacja.tv/film/mat00098-ulamek-zwykly-jako-czesc-calosci?playlist=66
Z tego filmu dowiesz się:
W zeszycie wykonajcie zad.1 i 2/str. 69 oraz zad. 5 i 7/str. 70.
Rozwiązane zadania sprawdzę po powrocie do szkoły.
Nowacka Małgorzata
Temat zajęć: Czas Present Simple w formie twierdzącej- ćwiczenia gramatyczne.
Na dzisiejszej lekcji utrwalamy czas Present Simple w formie twierdzącej. Proszę, abyście uzupełnili w miarę swoich możliwości stronę 52 z zeszytu ćwiczeń. W załączniku przesyłam dodatkowe ćwiczenie czasu Present Simple w formie twierdzacej.Przypominam, że zasady pisowni i konstrukcję czasu Present Simple podałam wam na karteczkach do zeszytów przedmiowych. Pozdrawiam. Sylwia Łyszkowska
Temat – Sformatowanie tekstu w programie Word.
Zapoznaj się z zasadami tworzenia dokumentu tekstowego na str. 11 podręcznika, Następnie przepisz w edytorze tekstu pierwsze trzy zasady i zapisz je w pliku na swoim komputerze. Wiadomości te będę sprawdzała po powrocie do szkoły.
Grażyna Nienałtowska
Temat: Utrwalamy pisownię wyrazów z ó .
1.Zapisz temat w zeszycie.
Przepisz uważnie podane wyrazy: jaskółka, wiewiórka, róża, ogórek, żółw, samochód, ołówek, góra, córka, mróz.
2.Odgadnij zagadki i napisz rozwiązania.
a)Granatowy fraczek, biała kamizelka, b)Kolorowe mam drewienko,
nad podwórkiem krąży ptaszyna niewielka. Chcesz mną pisać, zaostrz cienko.
c) Znajdziesz mnie na grządce, d )W dziupli swej na drzewie,
mam zalet bez liku. gdy nikt o tym nie wie,
Robią ze mnie sałatkę lub kiszą w słoiku. orzechów zapasy chowa na złe czasy.
3.Ułóż i napisz zdania z wyrazami: góra, samochód, córka.
Zachęcam także wszystkich uczniów do skorzystania za strony www.ortofrajda.pl.
Znajdują się tam ciekawe ćwiczenia oraz gry online. Będziecie mogli utrwalać i sprawdzać swoje umiejętności ortograficzne.
M. Zawistowska
WSTĘP
W obecnej sytuacji, gdy nie możecie wychodzić z domu nie chciałabym, żebyście rezygnowali z aktywności ruchowej. W domu również można ćwiczyć, trenować i przygotowywać formę do zawodów.
Możesz skorzystać z podanych ćwiczeń lub ćwiczyć razem wykorzystując film https://www.youtube.com/watch?v=zfFY-Di8wPw
Regularnie ćwicząc:
Jeżeli na co dzień jesteś osobą nerwową, łatwo wpadasz w złość, bardzo emocjonalnie pochodzisz do spraw codziennych, to regularny ruch będzie dla ciebie wybawieniem. Zmęczysz się, rozładujesz napięcie, uwolnisz endorfiny i sam się przekonasz, jak szybko spadnie poziom stresu i lęku, a dodatkowo, po solidnej dawce wysiłku, będziesz spał jak niemowlę.
Rozejrzyj się po swoich znajomych. Już na pierwszy rzut oka widać, kto trenuje, a kto spędza czas z pilotem w ręku, prawda? Pamiętaj, że to od ciebie zależy, czy będziesz w super formie. Ciepłe dni już blisko, chyba nie chcesz ich przesiedzieć w domu? W dwa – trzy miesiące możesz wiele zdziałać i jeżeli już dziś zaczniesz ćwiczyć, to do lata znacznie poprawisz zarówno kondycję, jak i sylwetkę.
Tylko pomyśl, skoro tak krótki okres wystarczy, by pierwsze zmiany w ciele i samopoczuciu były widoczne, to jaką formę możesz zaprezentować za rok!
W tym tygodniu stawiamy na pilates. W kolejnych tygodniach zajmiemy się ćwiczeniami na mięśnie brzucha i kręgosłup.
Ale co to właściwie jest pilates?
Pilates to uniwersalny trening wzmacniający wszystkie mięśnie ciała, poprawiający posturę, zapobiegający bólom pleców. Pilates to trening dla każdego. Mimo to istnieje wąska grupa osób, dla których trening ten nie jest wskazany. Na czym polega pilates, dla kogo jest idealną formą ćwiczeń, a komu się go nie zaleca?
Co to jest pilates? Pilates to metoda ćwiczeń stosowana obecnie na całym świecie. Przynosi korzyści ciału i umysłowi i opiera się na 6 zasadach:
Pilates, jako niewymagająca dobrej kondycji i formy aktywność, zachęca do uprawiania sportu także tych, którzy ruszać się nie lubią. W ćwiczeniach można odnaleźć spokój i relaks, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Po zajęciach nie czujemy się wyczerpani, a pełni energii.
Ten rodzaj ćwiczeń jest również idealny dla osób, które chcą „wypracować” sobie silniejsze mięśnie brzucha i wyrzeźbić sylwetkę. W porównaniu z innymi treningami, np. aerobikiem, nie trzeba mieć dobrej kondycji i poczucia rytmu, by nadążać.
Wzmacnia ciało, rozciąga mięśnie i wyszczupla. Wypróbuj ten domowy trening pilates!
Ćwicząc pilates ważne, żeby pamiętać o kilku zasadach. Pilnuj oddechu – każdemu ruchowi dedykowany jest wdech lub wydech. Nie spiesz się, wykonuj ćwiczenie precyzyjnie i powolnie. Podczas wszystkich ćwiczeń staraj się mieć lekko napięty brzuch.
Stań ze złączonymi piętami, stopy ustaw w kształcie litery V. Zrób głęboki wdech i unieś szerokim łukiem ręce do góry nad głowę. Wydech wykonaj przy powrocie do pozycji wyjściowej. Zrób kilka takich głębokich oddechów, rozgrzewając już wstępnie ciało.
Będąc nadal w tej pozycji wyciągnij ramiona na boki, trzymając proste ręce. Z wydechem odstaw prawą nogę w prawo w bok, jednocześnie pochylając górną część ciała w prawo. Prawą rękę pociągnij nad głową. Następnie taki sam skłon do boku z odstawieniem nogi zrób na lewą stronę. Wykonaj po kilka powtórzeń na obie strony.
Stań ze stopami na szerokość bioder i przez minutę unoś na zmianę kolana do klatki piersiowej. Ręce możesz trzymać na biodrach lub luźno wzdłuż ciała. Ważne, żeby mieć cały czas lekko napięty brzuch.
Unoś kolano do góry, a następnie odwódź nogę prostą do tyłu. Zrób wydech w trakcie wymachu nogi do tyłu. Utrzymuj równowagę mięśniami brzucha. Ćwiczenie wykonaj po pół minuty na każdą nogę. Tempo dostosuj do swojej kondycji. Skup się na precyzji wykonywania ruchu.
To samo zrób z odwodzeniem nogi na bok - lewą w lewo, prawą w prawo. To też wykonaj po pół minuty na każdą nogę.
Usiądź i ugnij nogi w kolanach. Przyciągnij delikatnie kolana do klatki piersiowej, dłońmi chwyć uda pod kolanami i skieruj łokcie na zewnątrz. Unieś nogi nad podłogę. W wdechem przetocz się do tyłu, ale na tyle, by nie dotknąć głową do maty. Z wydechem rolując ciało wróć do pozycji wyjściowej, ale nie kładąc stóp na macie. Wykonaj 6-8 takich kołysek.
Wykonaj klęk podparty - dłonie ustaw pod barkami z lekko zgiętymi łokciami, plecy trzymaj proste, nogi zgięte pod kątem 90 stopni opierają się na kolanach, kolana są pod biodrami. Z wydechem unieś wyprostowaną przed siebie prawą rękę i do tyłu lewą nogę. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji i wróć do klęku. Następnie wyciągnij lewą rękę i prawą nogę. W utrzymaniu równowagi pomogą mięśnie brzucha - trzymaj je napięte. Nie zadzieraj głowy podczas tego ćwiczenia. Wykonaj po 10 takich ruchów na stronę.
Połóż się na plecach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia i ugnij nogi w kolanach. Stopy trzymaj pod kolanami. Z wydechem unieś biodra do góry, mocno napinając pośladki. Z wydechem powoli opuść biodra na matę. Nie wyginaj odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zrób 15 powtórzeń, zatrzymując na górze ruch na 2-3 sekundy.
Nadal leżąc na plecach, unieś wyprostowane nogi tak, aby tworzyły z podłożem kąt prosty. Z wydechem sięgnij rękami w kierunku kostek, wykonując mocne spięcie brzucha. Z wdechem opuść górną część ciała na matę. Za każdym razem staraj się sięgać rękoma jak najwyżej. Nie ciągnij tego ruchu głową, tylko siłą mięśni brzucha. Zrób 20 takich spięć.
Leżąc na macie wyciągnij ciało przenosząc ręce daleko za głowę i prostując nogi w przeciwnym kierunku.
Podciągnij jedną nogę zgiętą w kolanie i przyciągnij do klatki piersiowej. Teraz powinnaś poczuć rozciąganie pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji pół minuty, następnie zrób to samo na drugą nogę.
Usiądź w rozkroku z wyprostowanymi nogami. Pochyl się delikatnie do lewej nogi, wyciągnij ręce w kierunku stopy, klatkę piersiową zbliż do uda Wytrzymaj tak pół minuty.
To samo zrób do drugiej nogi. Na koniec pochyl się do przodu, wyciągając ręce najdalej, jak potrafisz. Pamiętaj, żeby podczas zatrzymania ruchu w pochyleniu cały czas miarowo oddychać.
Temat: Zdrowy tryb życia. Rzeczownik „здоровье”
Sprawdzian wiadomości z rozdziału 5 dla gr1 odbędzie się w środę 1.04.20 o godz 12.00 i potrwa do 12.45, dla grupy 2 we wtorek 31.03.20 o godz.12.00-12.45
Praca z podręcznikiem+odtwarzacz CD
Zad.1 str. 82 Posłuchaj nagrania i odpowiedz po polsku
(nagranie 41 na płycie dołączonej do podręcznika)
Zad.2 str 82 Posłuchaj nagrania jeszcze raz i uzupełnij luki w zdaniach
Naucz się czytać ten tekst (praca z płytą)
Niezrozumiałe/nieznane słówka możesz sprawdzić w słowniku polsko - rosyjskim na końcu podręcznika str.144-157
Zad 2a str 83
Przeczytaj nazwy czynności i wybierz te, które wykonuje osoba prowadząca zdrowy tryb życia.
Zapisz je w zeszycie
Wykonaj zadanie 1 w zeszycie ćwiczeń str.41
(Jeśli masz problem z formą osobową, zapisz nazwy czynności w bezokoliczniku, jak w zad 2a
w podręczniku)
Zad 3a str.84
Posłuchaj nagrania 42 i powiedz, który z trzech rówieśników z Rosji prowadzi zdrowy tryb
życia i dlaczego
Zad 4 str.84
Zobacz w „Ściągawce z gramatyki”str.138 jak odmienia się rzeczownik „здоровье” po rosyjsku
-podobnie jak rzeczownik платье (deklinacja II)
Wykonaj zad 4 str.84 pisemnie w zeszycie (nie musisz przepisywać całych zdań)
Wykonaj zad.2 str. 42 w zeszycie ćwiczeń
Naucz się nazw czynności zad 2a str.83
Spróbuj powiedzieć po rosyjsku,co robisz, żeby zdrowo żyć (3 zdania)
Temat: Nazwy miesięcy i pór roku.
Sprawdzian wiadomości z rozdziału 5 odbędzie się w poniedziałek o godz 12 i potrwa do godz. 12.45
Rozpoczynamy rozdział 6 str 73 w podręczniku
Przygotuj odtwarzacz CD
Zad 1 str.73
Posłuchaj nagrania nr 56 z płyty dołączonej do Twojego podręcznika
Przeczytaj nazwy miesięcy po rosyjsku i po angielsku
Zauważyłeś podobieństwa?
Zwróć uwagę na pisownię znaku miękkiego na końcu nazw. Tylko w 3 nazwach on nie występuje. Powiedz w jakich.
Naucz się nazw miesięcy na pamięć.
Naucz się ich pisać.
Zad 8 str 76
Przeczytaj niebieską rameczkę pory roku - времена года
Naucz się ich na pamięć.
Przeczytaj zagadki i powiedz jakie to pory roku.
Napisz samodzielnie pory roku w takiej kolejności do zeszytu.
Zad 1 str. 40 w zeszycie ćwiczeń
Uzupełnij brakujące nazwy miesięcy, pamiętając o miękkim znaku na końcu.
Niezrozumiałe/nieznane słówka możesz sprawdzić w słowniku polsko-rosyjskim na końcu podręcznika str.144-157
Zachęcam, aby najmłodsi uczniowie z pomocą swoich rodziców, pokolorowali misia według kodu, który znajduje się pod obrazkiem.
Sylwia Łyszkowska
Temat: Ciche czytanie ze zrozumieniem.
1.Zapisz temat w zeszycie.
2.Przeczytaj uważnie tekst.
Ola i Kasia jadą z mamą do Poznania. Wyglądają przez okno autobusu i podziwiają widoki. Widzą, że na polach zieleni się zboże, po łąkach spacerują bociany i szukają żab. Podróż trwa długo, więc dziewczynki jedzą kanapki przygotowane przez mamę. W Poznaniu zatrzymają się u cioci Eli - siostry mamy. Z pewnością wyjdzie po nie na dworzec i zaprowadzi do swojego mieszkania. Gdy odpoczną po podróży, będą przez trzy dni zwiedzać miasto, do którego przyjechały pierwszy raz.
3.Uzupełnij zdania jedną z 3 odpowiedzi, aby powstały zrozumiałe informacje. Przepisz pierwsze i ostatnie zdanie.
a) Dziewczynki jadą b) Ola i Kasia jadą
1. ...z tatą. 1. ...do Warszawy.
2. ...z ciocią. 2. ...do Poznania.
3. ...z mamusią. 3. ...w świat.
c) Dziewczynki i ich mama podróżują d) Na polach rośnie
1. ...pociągiem. 1. ... trawa.
2. ...autobusem. 2. .... zboże.
3. ...samolotem. 3. ...drzewa.
e) Kanapki na podróż przygotowała córeczkom f) Ciocia, do której jadą, ma na imię
1. ...babcia. 1. ...Katarzyna.
2. ...mama. 2. ...Aleksandra.
3. ...sąsiadka. 3. ...Elżbieta.
g) Ola, Kasia i ich mama w Poznaniu chcą h) Wycieczka będzie trwała
1. . ..ciężko pracować. 1. ...tydzień.
2. ...zostać na zawsze. 2. ... 3 dni.
3. ... zwiedzać miasto. 3. … 2 dni.
4.Wypisz z tekstu 2 rzeczowniki i 2 czasowniki.
M. Zawistowska
Temat 16 cz. II: Co to są migracje?
Poznacie przyczyny migracji ludności, zapoznacie się z terminami: migracje, emigrant, imigrant. Poznacie też społeczno- ekonomiczne i kulturowe konsekwencje imigracji.
Przeczytaj tekst w podręczniku i obejrzyj film.Wykonaj pisemnie ćw.4 s.94
Temat 31: Choroby i higiena układu oddechowego.
Przeczytajcie dokładnie tekst, zwróćcie szczególną uwagę na umiejętności pod tematem lekcji: choroby płuc i jak się przed nimi chronić, szkodliwość palenia tytoniu oraz przebywania w zanieczyszczonym, zapylonym środowisku.
Wykonajcie ćwiczenia s. 64-65.
Dla tych, którzy jeszcze jej nie robili- Odpowiedz na pytania po obejrzeniu filmu.
Temat 31: Niebezpieczne organizmy.
Zapoznajcie się z tekstem w podręczniku (temat 31), zróbcie ćwiczenia s. 66-67
Film edukacyjny: Niebezpieczne organizmy
Po tej lekcji będziecie wiedzieć co to jest alergia, poznacie organizmy niebezpieczne dla człowieka oraz dowiecie się jak uniknąć zakażenia grzybicą.
Klasa V ab
Temat: Rodzaje chórów.
Zapisz w zeszycie i zapamiętaj:
Muzykę wokalną, czyli przeznaczoną do śpiewania, wykonują soliści lub zepoły. Grupa złożona z większej liczby osób to chór. Ze wzglęgu na wykonawców rozróżnia się chóry męskie, żeńskie, chłopięce, dziecięce oraz mieszane. Najbardziej typowy skłąd chóralny tworzą śpiewacy posługujacy się czterema podstawowymi głosami poznanymi w klasie czwartej: sopranem, altem, tenorem i basem.
Chóry dzieli się również wg ilości głosów, np.: jednogłosowy, dwugłosowy, trzygłosowy, czterogłosowy itd. Można również wyróżnić chóry profesjonalne, np. chór operowy i amatorskie, np. chór szkolny czy kościelna schola.
Zarówno zespoły wokalne, jak i chóry mogą śpiewać a cappella lub z towarzyszeniem instrumentów.
Wysłuchaj dołączonych nagrań:
1. Chór Chłopięcy i Męski "Poznańskie Słowiki"
2. Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile