Nawigacja

Nawigacja

 • 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu tego dnia koloru niebieskiego (koloru UNICEF). W celu okazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane, prosimy naszych uczniów, aby we wtorek (20 listopada) przyszli ubrani na niebiesko.    

 • Spotkanie w Bibliotece Publicznej Gminy Zaręby Kościelne

  15 listopada 2018 r. uczniowie klas VII uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zaręby Kościelne pod nazwą „Niepodległa 1918 – 2018”. Spotkanie poprowadzone zostało przez panią Renatę Rybkę (wokal) i pana Arkadiusza Korytkowskiego (akordeon). Uczniowie z ciszy i skupieniu wysłuchali wierszy patriotycznych i fragmentów prozy dotyczących Ojczyzny oraz powinności Polaków. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, żołnierskich i ułańskich przyniosło wiele radości. Siódmoklasiści mieli okazję zapoznać się z elementami folkloru kurpiowskiego – obejrzeli strój kurpiowski i zapis dialektu tego regionu. Podjęli nawet próbę zaśpiewania piosenki „Na kurpśowskėm polu”.

 • Ogłoszenie

  Ogłoszenie

   

  Wpłaty za obiady za miesiąc GRUDZIEŃ 2018 r. w kwocie 33 zł

  (15 dni x 2,20 zł) przyjmowane będą  przez intendenta szkoły

  w dniach 19 – 29 LISTOPADA 2018 r. w godz. 11.00 - 15.00

 • Wycieczka do Warszawy

  Wycieczka do Warszawy

  Uczniowie z kl. V, VI i VII uczestniczyli  8 listopada 2018 r. w wycieczce szkolnej do stolicy. Najpierw zwiedzili  Muzeum Wojska Polskiego, które zostało powołane do życia w 1920 r. dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obejrzeli stałą ekspozycję przedstawiającą historię oręża polskiego (broń od czasów średniowiecza do XVIII wieku, fotografie, dokumenty, mundury). W parku obok muzeum oglądali ciężki sprzęt wojskowy (armaty, działa, samoloty, czołgi) z okresu I i II wojny światowej. Niecodzienna, muzealna lekcja historii poszerzyła wiedzę uczniów na temat wojskowości i przeszłości Polski. Wiele emocji wywołało spotkanie oraz wspólne zdjęcie z aktorką  Moniką Mazur i dziennikarzem Mateuszem Szymkowiakiem, którzy w muzeum nagrywali program związany ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Następną atrakcją był Park Trampolin Stacja Grawitacja, gdzie uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności gimnastyczne, pokonywać strach i aktywnie się relaksować. Potem obejrzeli film 3D „Dzika Afryka” i wzięli udział w lekcji filmowej w kinie Cinema City Arkadia. Zwieńczeniem udanej wycieczki był posiłek w restauracji McDonald’s.

 • 11 Listopada

  11 listopada nasza szkoła włączyła się  w lokalne obchody 100. lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczestniczyliśmy we mszy świętej, zgromadzeni wokół ołtarza i  naszej flagi narodowej trzymanej przez  uczniów, rodziców  i nauczycieli. Po mszy uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Następnie wzięliśmy udział w procesji  na cmentarz. Była to parada bohaterów narodowych, którzy walczyli o niepodległość Polski i wnieśli swój wkład w jej odzyskanie. Uczniowie szkoły, pod kierunkiem nauczycieli historii - pani Jolanty Wajszczyk i pani Justyny Miller, zaprezentowali następujące postacie:

  1. gen. Jan Henryk Dąbrowski - twórca Legionów Polskich we Włoszech, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, wzór patriotyzmu, wiernie służył Polsce.

  2. Cyprian Kamil Norwid – jeden z przedstawicieli Wielkiej Emigracji, poeta, dramaturg i grafik, jego dzieła stanowiły hołd złożony bohaterom Wiosny Ludów i Powstania Listopadowego, stały się symbolem walki o wolność.

  3. gen. Józef Bem - uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów, niestrudzony bojownik o wolną Polskę, żarliwy patriota.

  4. Henryk Sienkiewicz - dziennikarz i publicysta, ceniony powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, jego dzieła podtrzymywały na duchu Polaków w trudnych czasach.

  5. Eliza Orzeszkowa- zaangażowana społecznie i narodowo pisarka, jej twórczość była obroną pamięci o poświęceniu Polaków i tradycjach narodowych.

  6. Maria Konopnicka - popularna i ceniona poetka, pisarka i publicystka, autorka „Roty”, którą nawołuje naród do walki o niepodległość i o wiarę chrześcijańską.

  7. Adam Mickiewicz - wieszcz narodowy, wskrzeszał ducha narodu polskiego, jego dzieła budowały poczucie polskości w narodzie.

  8. Jan Matejko - wybitny malarz, który swoimi obrazami kształtował wyobraźnię historyczną Polaków, wyrażał patriotyczne uczucia w najtrudniejszych okresach narodowej historii.

  9. Maria Skłodowska – Curie - przywiązana do ojczyzny wybitna fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, upamiętniająca Polskę w swoich badaniach naukowych.

  10. Fryderyk Chopin – najwybitniejszy polski kompozytor, wielki patriota budujący polską kulturę, dzięki jego muzyce Polska nie pozwoliła o sobie zapomnieć.

  11. Stanisław Moniuszko – kompozytor, pedagog, twórca polskiej opery narodowej, jego pieśni podtrzymywały polskiego ducha  pod zaborami.

  Na cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych w walkach żołnierzy i duchownych. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy wzięli udział w uroczystości. 

 • Rekord dla Niepodległej

   

  W piątek, 9 listopada 2018 r., nasza szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, zainicjowaną przez  Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele wspólnie zaśpiewali  4-zwrotkowy hymn narodowy. Na zakończenie uczniowie z biało – czerwonych kartek utworzyli żywą flagę naszego kraju.

 • "By dumna z nas była Polska..."

  Rok 2018 wyznacza szczególną  datę w historii naszego kraju. 9 listopada świętowaliśmy uroczyście 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Przygotowany montaż słowno – muzyczny pokazał dramaty życiowe żołnierzy walczących o wolność Polski, ich narzeczonych, żon i matek. Podkreślono wolę walki, determinację,  dumę narodową i patriotyzm wielu pokoleń Polaków.  Trudna i wyjątkowa przeszłość naszej Ojczyzny dla młodych Polaków, którzy są łącznikiem między przeszłością i przyszłością, powinna stać się drogowskazem do budowania lepszej przyszłości. Występ młodzieży i dekoracje sali przygotowały panie Katarzyna Godlewska – Garternicht, Marianna Zawistowska, Małgorzata Dmochowska i Jolanta Porucznik.

 • Ogłoszenie

  Zgodnie z uchwaloną Ustawą z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości  Rzeczypospolitej Polskiej dzień 12 listopada jest dniem wolnym od pracy, w związku z czym Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych w tym dniu będzie zamknięta.

 • Wycieczka do Sielskiego Domu i Ogrodu

  Dnia 18 października 2018 r. grupa 0 a wspólnie z wychowawczynią i trzema mamami wybrała się do SIELSKIEGO DOMU I OGRODU w Starej Złotorii. Podczas spaceru dzieci poznały poszczególne zakątki ogrodu. Wskazywały oznaki jesieni  i nazywały rośliny. Dużą atrakcją był pobyt w Sielskim domu i oglądanie wnętrza chaty, która przez lata służyła jako szkoła podstawowa dla wielu pokoleń mieszkańców tego terenu. Dzieci miały możliwość posiedzieć w dawnej szkolnej ławce, a nawet popisać piórem moczonym w kałamarzu. Uczestnicząc w warsztatach samodzielnie wykonały pachnące lawendowe woreczki, które zabrały na pamiątkę. Na zakończenie tej niecodziennej lekcji było ognisko.

 • "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...."

  "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...."

  31 października gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. Aktorzy wystąpili ze spektaklem pt. "Dziady" cz. II na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Uczniowie klas starszych mogli podziwiać grę aktorów, rekwizyty oraz muzykę. Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę pogańskiego obrzędu. W kanonie lektur szkolnych "Dziady" cz. II zajmują ważne miejsce. Dzięki przedstawieniu uczniowie mogli lepiej zrozumieć lekturę i zawarte w niej prawdy moralne, które są aktualne także w dzisiejszych czasach.

 • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

  30 października  w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych uczniowie, przygotowani przez wychowawczynie - Panią Teresę Kolator i Panią Grażynę Śladewską, zaprezentowali część artystyczną. Następnie w obecności szkolnego sztandaru dzieci złożyły ślubowanie, a Pani Dyrektor Jolanta Porucznik pasowała je na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od rodziców medale i akcesoria sportowe dla klas. Uczniowie klas drugich podarowali im w prezencie własnoręcznie robione zakładki do książek. W dalszej części  Pani Elżbieta Skłodowska - prezes firmy SKŁODOWSKI SPÓŁKA JAWNA wręczyła zaskoczonym maluchom sportowe torby wypełnione niespodziankami. Na zakończenie rodzice podziękowali dyrekcji oraz wychowawczyniom za przygotowanie uroczystości i przyjęcie dzieci w poczet uczniów szkoły. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem naszego patrona wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.   

 • Dzień Patrona

  16 października społeczność szkolna świętowała 11 rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II i 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przygotowany przez panią Elżbietę Pasztaleniec scenariusz akademii nawiązywał do wskazań Ojca Świętego na temat miłości Ojczyzny i wolności narodu, które w kontekście obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości są ciągle aktualne i powinny być ważne dla każdego Polaka. Uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej odprawionej przez ks. Roberta Zabielskiego, po zakończeniu której złożyliśmy kwiaty i znicze pod pomnikiem naszego patrona.

 • Dzień Nauczyciela

  W dniu 15 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel przygotowany przez panie Beatę Śpiewakowską, Dorotę Wojciechowską i Jolantę Wajszczyk oraz Samorząd Uczniowski. Były życzenia dla wszystkich nauczycieli, piosenki, nagrody, kwiaty, a także  upominki w postaci czerwonych długopisów do wystawiania samych piątek i szóstek. Widowni najbardziej podobał się taniec „Belgijka” w wykonaniu uczniów klas VIII i III gimnazjum.

 • 18. Pielgrzymka Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę

  11 października delegacja uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły znalazła się wśród 14 tys. młodych ludzi – dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów z 300 szkół z całej Polski, którzy  wzięli udział w 18. Pielgrzymce Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się w szczególnym czasie – tuż przed 16 października, czyli w 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej, na rozpoczęcie której  w niebo poszybowało 350 balonów z intencjami, wypuszczonych przez dzieci i młodzież. Spotkanie odbywało się pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa”. W homilii abp Mieczysław Mokrzycki nawiązał do hasła pielgrzymki : "Potrzeba spojrzeć na św. Jana Pawła II jako na ojca, który przez całe swoje kapłańskie życie wychodził naprzeciw ludziom młodym, poświęcając im wiele swojego czasu i dając wskazania nie zawsze proste i łatwe, ale zawsze konieczne i potrzebne do uczciwego życia". Wyjazd na pielgrzymkę sfinansowany został z funduszy Rady Rodziców.

 • Ogłoszenie

  Ogłoszenie

   

  Wpłaty za obiady za miesiąc LISTOPAD 2018 r. w kwocie 44 zł

  (20 dni x 2,20 zł) przyjmowane będą  przez intendenta szkoły

  w dniach 19 – 30 października 2018 r. 

 • „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło…”

          5 października 2018 roku klasa VI a wybrała się na krótką wycieczkę do pobliskiej wsi Nienałty-Szymany, gdzie na pograniczu z miejscowością Budziszewo obejrzeliśmy bunkry z czasów wojny. Najciekawszym punktem wycieczki było jednak spotkanie z panią Marianną Nienałtowską – babcią Karola Nienałtowskiego, która w bardzo wzruszający sposób opowiedziała nam wojenne losy swojej rodziny. Przy kapliczce w pobliżu domu Państwa Nienałtowskich usłyszeliśmy opowieść, która długo zostanie w naszych sercach. Młodzież w milczeniu i z głębokim przejęciem słuchała smutnej, ale przepięknej historii, która lepiej pomogła zrozumieć wojenne dzieje mieszkańców naszej gminy. W skupieniu wróciliśmy do szkoły. Ta krótka wyprawa dała nam wiele do myślenia, bo jak pisał C.K.Norwid „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło…”

          Bardzo serdecznie dziękujemy pani Mariannie Nienałtowskiej, że zgodziła się podzielić z nami tak osobistymi wątkami swojej przeszłości, pani Teresie Nienałtowskiej za przygotowanie poczęstunku dla uczniów i Karolowi Nienałtowskiemu za zorganizowanie dla nas spotkania ze swoją babcią. To nie koniec poznawania lokalnej historii przez uczniów klasy VIa, wkrótce kolejne spotkania i następne relacje.

 • Lekcja historii

  Uczniowie klasy VII a i VIII a w dn. 20 września 2018 r. obejrzeli w kinie Ostrowia film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Powstał on na podstawie książki Arkadego Fidlera pod tym samym tytułem. Obejrzenie filmu to ciekawa lekcja historii na temat przebiegu oraz znaczenia bitwy o Anglię oraz udziału w niej polskich pilotów. Film jest rekomendowany przez Biuro Badań Historycznych IPN do wykorzystania w procesie dydaktycznym w kl. 7-8 szkoły podstawowej. Premiera filmu uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.

  W Ostrowi Mazowieckiej siódmoklasiści i ósmoklasiści obejrzeli także 2 wystawy. Jedna z nich to złożona z 14 paneli ekspozycja „Kwatera Ł - Panteon Narodowy pod Cmentarnym Murem’’, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako podsumowanie prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przewodnim tematem wystawy jest Kwatera Ł, zwana potocznie "Łączką" - miejsce potajemnego pochówku osób z podziemia niepodległościowego, rozstrzelanych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa.

  W Miejskim Domu Kultury Jatki uczniowie podziwiali obrazy malarza i muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza. Prace wykonane są w unikatowej, pracochłonnej technice żel art. Obrazy składają się wielu tysięcy kropek nakładanych żelowymi długopisami.

  Obejrzenie filmu, ekspozycji plenerowej, obrazów w galerii sztuki służyło realizacji celów dydaktycznych i wychowawczych.

 • Biwak klasy VII a

  W dn. 14-15 września 2018 r. odbył się w naszej szkole biwak, w którym uczestniczyli uczniowie kl. VII a pod opieką wychowawczyni i rodziców.

  Spotkanie rozpoczęło się mszą św. Potem uczniowie grali w piłkę nożną, w koszykówkę i w ringo. Wiele pozytywnych emocji wzbudził kolejny punkt programu- aerobik. Dziewczynki, panie i chłopcy wykonywali niełatwe figury i ćwiczenia przy muzyce. Po intensywnej gimnastyce wspólnie przygotowana kolacja wszystkim bardzo smakowała. Następnie dzieci wysłuchały ważnych informacji na temat cyberprzemocy i bezpiecznego korzystania z Internetu. Gdy zapadła noc, uczniowie kl. VII a i III a gimnazjum bawili się w podchody. Potem uczestnicy biwaku mogli sprawdzić swoją wiedzę w teleturnieju „Kocham Cię, Polsko!”. Po wielu atrakcjach, około godz. 2.00, prawie wszyscy zasnęli na niezbyt wygodnych materacach. Impreza zakończyła się o godz. 7.00 .

  Uczniowie klasy VII a serdecznie dziękują opiekunom za zorganizowanie biwaku.

 • Pamiątkowe zeszyty i ołówki

  Pamiątkowe zeszyty i ołówki

   

  Uczniowie klas I, z okazji obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, otrzymali pamiątkowe zeszyty i ołówki. Artykuły zostały przekazane przez Istytut Pamięci Narodowej za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatura w Ostrołęce. Maluchom bardzo spodobały się upominki z graficznymi motywami nawiązującymi do pięknego jubileuszu odrodzenia się Ojczyzny.

 • Ogłoszenie

  Dodatkowe dni wolne od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2018/19: 2 listopada 2018 r. (piątek), 10, 11 i 12 kwietnia 2019 r. (środa, czwartek, piątek – egzamin gimnazjalny), 15, 16 i 17 kwietnia 2019 r. (poniedziałek, wtorek,  środa –  egzamin ośmioklasisty) oraz 2 maja 2019 r. (czwartek).

  Termin ferii zimowych: 28 stycznia – 8 lutego 2019 r.

  Zakończenie zajęć dydaktyczno- wychowawczych: 21 czerwca 2019 r. 

strona:

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych
  ul. Farna 20, 07-323 Zaręby Kościelne
 • 86 27 06 016

Galeria zdjęć