25 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi.
Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o środowisko naturalne oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas ma wplyw na przyszłość naszej planety. Apel rozpoczął się od przypomnienia historii Dnia Ziemi, a następnie zaprezentowano tegoroczne hasto przewodnie: "Zainwestuj w naszą planetę". Wyjaśniono, że hasto to ma zachęcać do podejmowania dzialań na rzecz ochrony środowiska oraz uświadamiać, że nawet codzienne, drobne decyzje mogą mieć ogromne znaczenie w walce ze zmianami klimatu. Uczniowie zostali zachęceni do refleksji nad własnym stylem życia i sposobami, w jakie mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość Ziemi.
Uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze i była cenną lekcją odpowiedzialności za naszą planetę. Apel został przygotowany przez Marka Nowackiego - nauczyciela biologii i geografii i Justyne Miller - nauczycielkę historii.
25 kwietnia nasza szkoła aktywnie uczestniczyła 32. AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA.
Uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli, zaopatrzeni w worki i ochronne rękawiczki, z wielkim zaangażowaniem sprzątali tereny wokół szkoły, wyznaczone wcześniej zarębskie ulice oraz drogi do pobliskich miejscowości. Dzięki słonecznej pogodzie akcja przebiegła sprawnie i radośnie. Wspólnie zrobiliśmy naprawdę coś wielkiego
Dnia 29 kwietnia przedszkolaki z grupy 4-5latków wraz z wychowawczynią wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Zarębach Kościelnych.
Dzieci miały okazję zapoznać się z różnorodnymi książkami, największe zainteresowanie miał kącik czytelniczy przeznaczony dla najmłodszych. Celem wyjścia było zapoznanie z pracą bibliotekarza oraz organizacją funkcjonowania biblioteki. Przedszkolaki miały okazję pozwiedzać zakamarki biblioteki oraz obejść księgozbiory mieszczące się w placówce. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w takim miejscu, która wzbudziła duże zainteresowanie i radość. Wyjście było nie tyle pouczające, ale też pełne pozytywnych emocji. Dzieci wyszły z uśmiechami na twarzy i obiecały, że na pewno wrócą z rodzicami.
Galeria zdjęć
W ramach 13. edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która miała na celu uczczenie 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie klasy III a wzięli udział w wyjątkowych warsztatach zorganizowanych w Centrum Aktywności Kulturalnej.
Tematem przewodnim spotkania było opowiadanie Rafała Witka pt. „Czelendż”. Historia ta skłoniła trzecioklasistów do refleksji na temat odwagi – nie tylko tej, która objawia się w trudnych chwilach, ale też odwagi do bycia sobą oraz odwagi, by reagować, kiedy widzimy, że ktoś może potrzebować pomocy.
Podczas warsztatów uczniowie rozmawiali o emocjach, budowali „Przepis na odwagę” i tworzyli ilustracje do fragmentów opowiadania. Dzieci bardzo zaangażowały się w te zadania, co pozwoliło im na głębsze zrozumienie ważnych wartości, jakimi są empatia i odwaga. Na koniec każdy wykonał dwa papierowe żonkile – symbolizując w ten sposób pamięć i solidarność.
Galeria zdjęć
Zakończyła się rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2025/26. Wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski o przyjęcie lub deklaracje o kontynouwaniu wychowania przedszkolnego, zostały przyjęte. Listy do poszczególnych oddziałów wywieszone są w budynku przedszkola. Informacje na ten temat można również uzyskać w sekretariacie szkoły lub dzwoniąc na nr 86 270 60 16.
23.04.2025
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
to święto obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. My też zapraszamy Was po nowe książki do naszej biblioteki szkolnej.
Jak działa prawo autorskie?
Prawo autorskie przysługuje autorowi utworu, upoważnia go decydowania tym, w jaki sposób inni mogą korzystać z jego dzieła oraz daje możliwość zarabiania na tym, co stworzył. Ochronie podlega każdy utwór, od twórczości naukowej poprzez filmy, programy komputerowe, aż po notatki na blogu.
Prawa autorskie składają się:
- Praw osobistych- są niezbywalne, gwarantują, że utwór będzie zawsze podpisywany nazwiskiem twórcy i będzie istniał w niezmienionej formie.
- Praw majątkowych - które można oddać, sprzedać, dziedziczyć, czy udzielić na nie licencji. Obowiązują przez życie autora i 70 lat po jego śmierci.
Uczniowie klas ósmych z wychowawcami wzięli udział w projekcie "Narodowy program rozwoju czytelnictwa", którego celem było zapoznanie się z postaciami związanymi z naszym regionem - ziemią zarębską.
W ramach tego programu uczniowie wykonali gazetki klasowe dotyczące Marii Skłodowskiej Curie i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wybrali się również do biblioteki szkolnej, gdzie pani bibliotekarka zapoznała ich z życiem i działalnością wyżej wymienionych postaci oraz zapalili znicze pod pomnikiem Marii Skłodowskiej Curie.
Galeria zdjęć
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom z oddziałów przedszkolnych, które wykonały prace na konkurs plastyczny. Celem konkursu było kultywowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie zainteresowań plastycznych oraz wyrażanie własnej wrażliwości estetycznej. Na konkurs wpłynęło 34 prace wykonane różnymi technikami. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i wymagały dużej pracy. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Komisja konkursowa dokonała oceny pracy i przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: grupa 3-4 latki i 5-6 latki.
Nagrodzone dzieci z grupy 3-4 latki:
1. Barbara Stokowska, Lidia Nienałtowska, Gabriela Kietlińska, Bartłomiej Rostkowski
Nagrodzone dzieci z grupy 5-6 latki:
1. Aleksandra Giers
2. Karolina Wybraniak, Julia Nieskórska, Mateusz Szwarc
3. Karolina Wybraniak, Krystian Kempisty, Antoni Świerżewski
Pozostałe dzieci w ramach wyróżnienia za trud i wysiłek włożony w wykonanie pracy dostały drobny upominek. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy!
Galeria zdjeć
Wpłaty za dożywianie za maj 2025 r.
- za obiady w kwocie 56,00 zł (16 dni x 3,50 zł)
- za podwieczorki w kwocie 48,00 zł (16 dni x 3,00 zł)
przyjmowane będą od 25 kwietnia (piątek) do 30 kwietnia (środa) w godz. 7.30 - 11.30 w pokoju intendentki szkolnej.
Wpłaty można dokonać również przelewem do dnia 28 kwietnia 2025 r. na konto Gminy Zaręby Kościelne,
nr 62 8923 1050 0800 0563 2008 0101 z dopiskiem: imię i nazwisko dziecka, klasa, opłata za dozywianie.
Wpłaty dokonane po terminach spowodują brak możliwości wydania dziecku posiłku
w dniu 5 maja 2025 r.
Numer telefonu do intendentki: 691 575 432.
10 kwietnia 2025 r. mieliśmy okazję gościć panią Katarzynę Keller, autorkę ponad 70 książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas VI i V. Autorka z wielką swobodą opowiadała o swojej twórczości, w jaki sposób powstają jej książki i skąd bierze inspiracje do tworzonych historii. Dzieci dowiedziały się także, jaką drogę musi przebyć książka, aby mogła zostać opublikowana i wydana. Uczniowie mieli możliwość zadawania wielu pytań, z czego chętnie skorzystali. Miła atmosfera oraz humor i łatwość nawiązywania kontaktu pisarki z dziećmi zauroczyła wszystkich czytelników. Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki pani Kasi Keller.
9 kwietnia uczniowie klasy IIIa odwiedzili Centrum Aktywności Kulturalnej, aby uczestniczyć w wielkanocnych warsztatach.
Naturalne witki wierzbowe oraz brzozowe krążki stały się idelaną bazą do wykonania świątecznych stroików. Uczniowie pracowali z entuzjazmem, wykorzystując swoje zdolności manualne oraz kreatywność. Zajęcia nie tylko rozwijały umiejętności plastyczne dzieci, ale także integrowały klasę i pozwoliły na wspólne spędzenie czasu w twórczy sposób.
Galeria zdjęć
2 kwietnia przypadała 20 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II – Patrona naszej szkoły.
Pomimo, że przedszkolaki znają Papieża tylko z opowiadań i programów telewizyjnych, posiadają bardzo dużo informacji na Jego temat. Jan Paweł II lubił przytulać dzieci, rozmawiać z nimi i zawsze miał dla nich czas. Z tej okazji dzieci wybrały się pod pomnik Papieża, aby zapalić znicz na znak że pamiętają o Nim. 2 kwietnia każdego roku budzi wspomnienia o św. Janie Pawle II, jest okazją do utrwalania i pielęgnowania pamięci o Nim.
Koordynator: Ewa Świerżewska
Galeria zdjęć
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 2-go kwietnia.
Nasze przedszkolaki również zaangażowały się w akcję promującą wiedzę na temat autyzmu. Z tej okazji społeczność przedszkolna miała na sobie ubrania w niebieskim kolorze na znak solidarności z osobami autystycznymi. Dzieci w każdej grupie brały udział w zajęciach tematycznych. Zapoznały się z pojęciem „autyzm” oraz charakterystycznymi cechami występującymi u osób z tym zaburzeniem. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne promujące Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia było zwiększenie świadomości i uwrażliwienie dzieci na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na trudności z jakimi zmagają się osoby autystyczne w życiu codziennym.
Koordynator: Ewa Świerżewska
Galeria zdjęć
Dnia 3 kwietnia 2025 r. klasy 8a i 8b zwiedziły Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli.
Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Narodowy program rozwoju czytelnictwa", który ma na celu przybliżenie postaci związanych z naszym regionem. Uczniowie poznali najważniejsze fakty z życia i działalności duszpasterskiej Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas ósmych Renata Tumiłowicz i Małgorzata Nowacka.
Galeria zdjęć