Szanowni Rodzice!
Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową miedzy dzieckiem a rodzicami. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.
Jim Trelease
Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka
Na dobry początek tygodnia zachęcam wszystkich rodziców do zapoznania się z darmową publikacją, wyjaśniającą, jakie znaczenie dla rozwoju dziecka niesie za sobą lektura książki: (link poniżej)
Książka połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka
W ramach uzupełnienia i zachęty do rodzinnego czytania, udostępniam także kilka opowiadań ze znanej serii dla dzieci pt. “Basia”, którymi wydawnictwo Egmont podzieliło się z czytelnikami w ramach akcji #zostań w domu. Zapraszamy do wspólnej lektury!
A dla młodszych – kilka gier, książkowych oczywiście!
Jeśli natkniecie się na problemy podczas zabawy z wykreślanką, śmiało kliknijcie na wykaz odpowiedzi poniżej:
Seria książek “Operacja Hydra” za darmo do pobrania!
A teraz gratka dla nieco starszych czytelników. Autor książek przygodowych, Krzysztof Petek, w ramach akcji #zostańwdomu udostępnił swoim czytelnikom aż 6 książek wchodzących w skład serii “Operacja Hydra”. Można je pobrać w formacie PDF klikając w poniższy link, a następnie w zakładkę “Udostępnione”:
Seria Operacja HYDRA ukazuje młodzieży zagrożenia, które realnie wokół nas istnieją. Ktoś powiedział: “Lepiej walczyć z diabłem, którego się zna, niż grać w kości nie wiadomo z kim”. Dlatego autor nazywa po imieniu niebezpieczne środowiska i zachowania, pokazując jednocześnie szesnastoletnich ludzi, którzy stawili im czoło. I wygrali, ratując życie innym.
Serdecznie zapraszam do lektury!
Jolanta Kietlińska
Biblioteka szkolna poleca książkę "Masz tę moc!".
Jest to darmowa książka elektroniczna dla dzieci udostępniona przez Wydawnictwo Olesiejuk. Książka jest dla dzieci i tych dorosłych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny- czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
Książka powstała dzięki inicjatywie ilustratorki Ewy Podleś, a także dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu innych ludzi dobrej woli. Stworzono ją z myślą o dzieciach ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu serc. Twórcy książki mówią o tym, że w obecnej sytuacji epidemii trudno się odnaleźć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Najmłodsi powinni również być świadomi, jakim zagrożeniem jest koronawirus. Książka "Masz tę moc!" ma za zadanie pomóc zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak nie zachorować. Jest w niej dużo ilustracji, krótkich zrozumiałych zdań i rymów. Przedstawia również, jak ważne jest dbanie o higienę, częste mycie rąk i ograniczenie bezpośrednich kontaktów z osobami starszymi.
Pobierzcie PDF (link na dole) i czytajcie, gdzie tylko lubicie i gdzie dzieci czują się bezpieczne. Wyślijcie plik do kogo tylko chcecie. Niech się wieść niesie i szerokim strumieniem płynie do tych, którzy takiej książki potrzebują.
Zachęcam do pobrania i przeczytania książki razem z dzieckiem. Poniżej link do pobrania książki ze strony wydawnictwa
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
Jolanta Kietlińska
Drodzy Czytelnicy!
W związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością pozostania w domu zachęcam Was do czytania. Niech będzie to czas nadrobienia lekturowych zaległości. Przygotowałam zestaw źródeł, z których otrzymacie dostęp do ulubionej literatury bez wychodzenia z domu. Dostęp do nich jest darmowy. Oto niektóre z nich:
WolneLektury. To znana i lubiana biblioteka cyfrowa udostępniająca ponad 5570 tytułów. Wszystkie lektury tam zamieszczane można zgodnie z prawem ściągać na swój komputer, bezpłatnie przeglądać oraz udostępniać innym. Wiele z nich ma formę audiobooków do odsłuchania.
Lektury.gov.pl Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
ChmuraCzytania.pl zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Polona.pl Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Polska-poezja.pl Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych aktorów za darmo, w serwisie You Tube.
Spotify To serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji itp.W wersji płatnej oferuje znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji.
Polskie Radio Dzieciom Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci,zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
OFERTY FIRM
Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a. Jak skorzystać z promocji?
1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się. Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Uczniom przygotowującym się do egzaminu przypominam listę lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII. Niektóre z nich można czytać lub słuchać na stronie Wolne lektury.Pozostałe znajdziecie w proponowanych źródłach
Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
Aleksander Fredro, Zemsta; WolneLektury
Jan Kochanowski, Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII; WolneLektury
Aleksander Kamieński, Kamienie na szaniec;
Ignacy Krasicki, Żona modna; WolneLektury
Adam Mickiewicz,Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika,Świtezianka,Dziady cz.II, Pan Tadeusz;Wolne Lektury
Antoine de Saint- Exupery,Mały Książe;
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik; WolneLektury
Juliusz Słowacki, Balladyna; WolneLektury
Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;WolneLektury
Sławomir Mrożek, Artysta;
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
Jolanta Kietlińska