W środę grupa O a i 0 b wraz z wychowawczyniami odwiedziły panią Annę Gawlik - właścicielkę „Sielskiego Domu i Ogrodu" w Starej Złotorii. Oprócz podziwiania pięknie zaaranżowanego terenu, maluchy dowiedziały się m.in. jak wygląda jarmuż, wiklina, w jaki sposób chronić ogród przed nadchodzącą zimą. Świetnie poradziły sobie również z przygotowanymi przez panią Annę zagadkami i zadaniami, które sprawiły im wiele radości. Na zakończenie każdy mógł zrobić swój lawendowy bukiecik i zabrać go na pamiątkę.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tę niezwykłą lekcję przyrody i słodką niespodziankę.
We wrześniu 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do Klubu Szkół UNICEF.
Celem uczestnictwa w Klubie jest:
• przybliżanie uczniom sytuacji ich rówieśników z różnych części całego świata,
• zaangażowanie uczniów we współpracę z UNICEF w ramach międzynarodowych akcji i projektów,
• propagowanie idei tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej,
• zbieranie środków na ratowanie życia dzieci z różnych części świata,
• poznawanie kultury i obyczajów rówieśników w innych krajach,
• budzenie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec zastanej rzeczywistości międzynarodowej.
Zachęcamy do zapoznawania się z aktualnościami UNICEF, które będą zamieszczane na gazetce ściennej przy sali lekcyjnej nr 7.
Szkolnym koordynatorem Klubu Szkół UNICEF jest p. Ewelina Sołowińska.
W minionym tygodniu nasi najmłodsi uczniowie odwiedzili Bibliotekę Publiczną Gminy Zaręby Kościelne w celu obejrzenia spektaklu „Tajemnica Starej Szafy". Aby zachęcić do czytania książek, aktorzy krakowskiej grupy EDU-ARTIS zabrali widzów do Rzacholeckiego Lasu, gdzie Rumcajs wraz z Hanką znaleźli starą szafę, która skrywała w sobie bajkową tajemnicę.
Już od wielu lat nasza szkoła przyłącza się do wrześniowej akcji „Sprzątanie świata”. Także w tym roku uczniowie pod opieką nauczycieli ruszyli na pomoc naszej planecie. Z pełnym zaangażowaniem, wyposażeni w rękawiczki, worki oraz uśmiechy oczyszczali z odpadów najbliższą okolicę.
Pamiętajmy, że jesteśmy częścią przyrody i musimy dbać o planetę dla naszego wspólnego dobra!
8 września 2017 roku uczniowie klas piątych pod opieką wychowawców: Katarzyny Godlewskiej – Garternicht i Marka Nowackiego wybrali się na wystawę grzybów zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną przy wsparciu Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Uczestnicy mogli obejrzeć świeże grzyby oraz atrapy i dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z lasu, a przede wszystkim, w jaki sposób uchronić się przed zatruciem grzybami. Tym samym uczniowie klas piątych włączyli się w ogólnopolską akcję informacyjną, otrzymali materiały edukacyjne, które mogli przekazać rodzinie i znajomym oraz nauczyli się właściwego zachowania podczas grzybobrania. Grupa piątoklasistów odwiedziła również kino Ostrovia.
Poniżej umieszczamy ogólne warunki grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2017/18.
Uroczyste rozpoczęcie zajęć dydaktyczno– wychowawczych w roku szkolnym 2017/18 odbędzie się 4 września 2017 r. o godz. 10.00 na dużej sali gimnastycznej.
O godz. 9.00 odprawiona zostanie w naszej świątyni parafialnej msza święta dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Dowożenie uczniów w tym dniu zorganizowane zostanie w taki sam sposób, jak w dniu zakończenia zajęć roku szkolnego 2016/17.
Dożywianie uczniów prowadzone będzie od dnia 11 września. Wpłaty za miesiąc wrzesień 2017r. w kwocie 30 zł (15 dni x 2 zł) przyjmowane będą w sekretariacie gimnazjum od dnia 1 września (piątek) do dnia 6 września (środa) w godzinach 700-1500.
Podręczniki szkolne dla uczniów klas I-III wypożyczane będą rodzicom w bibliotece szkolnej w dniach 1 września i 4 września w godz. 900 - 1530 . Uczniowie klas IV-VII oraz klas II - III gimnazjum otrzymają podręczniki 5 września.
Podręczniki do zajęć obowiązkowych na rok szkolny 2017/18 dla uczniów klas I- VII szkoły podstawowej będą wypożyczane w bibliotece szkolnej. Rodzice powinni zakupić we własnym zakresie podręczniki do zajęć dodatkowych. Poniżej zamieszczamy ich wykaz:
kl. I - Podręcznik do religii „Żyjemy w Bożym Świecie”, ks. dr Krzysztof Mielnicki, E. Kondrak , wyd. Jedność
kl. II - Podręcznik do religii „Idziemy do Jezusa”, ks. Czerkawski, E. Kondrak, wyd. Jedność
kl. III - Podręcznik do religii „Jezus jest z nami”, ks. Czerkawski, E. Kondrak, wyd. Jedność
kl. IV - Podręcznik do religii „Miejsce pełne BOGActw”, ks. dr Krzysztof Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek, wyd. Jedność oraz podręcznik do jęz. rosyjskiego „Stupieni. Klasa 4” , autorzy B. Gawęcka –Ajchel, A. Żelezik, wyd. WSiP
kl. V - Podręcznik do religii „Spotkania uBOGAcające”, ks. dr Krzysztof Mielnicki , E. Kondrak, E. Parszewka, wyd. Jedność
kl. VI - Podręcznik do religii ”Tajemnice BOGAtego życia”, ks. dr Krzysztof Mielnicki , E. Kondrak, E. Parszewka, wyd. Jedność oraz podręcznik do jęz. rosyjskiego „Stupieni. Klasa 5” , autorzy B. Gawęcka –Ajchel, A. Żelezik, wyd. WSiP
kl. VII - Podręcznik do religii „Błogosławieni którzy szukają Jezusa”, ks. dr Krzysztof Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewka, wyd. Jedność.
Pakiet dla dziecka oddziału przedszkolnego zakupują rodzice - "Kolorowy start", wyd. Mac, autor W. Żaba - Żabińska (różowa teczka) oraz podręcznik do nauki religii dla dzieci pięcioletnich "Jestem dzieckiem Bożym", wyd. Jedność, autorzy E. Osewska, ks. J. Stala oraz dla dzieci sześcioletnich "Kocham dobrego Boga", wyd. jedność, autorzy: D. Krupiński, E. Osewska, J. Snopek, ks. J. Stala.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/17, w trakcie której uczniowie wyróżniający się w nauce i sporcie oraz uczniowie ze 100% frekwencją na zajęciach otrzymali nagrody i wyróżnienia.
W dniach 18-19 czerwca 2017 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Na początku zwiedziliśmy jaskinię Raj. Zachwyciła nas bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tam skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia jest rezerwatem przyrody nieożywionej i stanowiskiem archeologicznym. Następnie wspięliśmy się na zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach i poznaliśmy jego historię. Nasz przewodnik, pan Dominik, przeegzaminował nas z dziejów naszego kraju. Niestety, egzamin ten nie wypadł rewelacyjnie. Potem odbyliśmy dwugodzinny spacer po królewskim mieście –Chęciny, poznając jego zabytki. Ok. godz. 18, bardzo zmęczeni, udaliśmy się na miejsce noclegu. Po niewielkich perypetiach wychowawcom udało się zakwaterować nas w trochę zimnych i wilgotnych domkach kempingowych. Nasze siły uległy niezrozumiałej regeneracji, szaleliśmy cały wieczór i prawie całą noc. Drugiego dnia wycieczki wspięliśmy się na Górę Święty Krzyż - 594 m n.p.m. Trasa wiodła przez las jodłowo-bukowy, objęty ścisłym rezerwatem przyrody. Zwiedziliśmy klasztor Misjonarzy Oblatów, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i muzeum misyjne. W drodze powrotnej podziwialiśmy skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze. Po obiedzie czekała nas wyprawa na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Podjęli ją tylko najwytrwalsi, wielu bez sił pozostało przy źródełku św. Franciszka. Wędrówka na 612 m n.p.m. nagrodzona została pięknymi widokami, a zejście ze szczytu to już była sama przyjemność. W drodze powrotnej do domu śpiewaliśmy piosenki ze śpiewników, które opracowały dziewczyny z klas piątych. Organizatorami wycieczki były panie Jolanta Rybakiewicz i Jolanta Porucznik, a opiekę dodatkowo sprawowały panie Małgorzata Majewska i Małgorzata Niemira.
Asertywność. Jeden z najwyższych aktów odwagi. To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich.
Bezpieczeństwo. Wyścigi rowerowe? Tak, ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak, ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.
Ciekawość. Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość, a głupota.
Duma. Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.
Emocje. Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować swojego zdrowia i życia.
Fakty. Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób. Na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.
Grupa. Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem i wraca razem. Bez kłopotów ze zdrowiem, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu.
Honor. To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym. Nie bądź obojętny – reaguj!
Internet. Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz hejtowany!
Ja. Odważny ratownik. To brzmi dumnie!
Krytyka. Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej. W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.
Lider. Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.
Mądrość. Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.
Niezależność. Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.
Odpowiedzialność. Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc do dorosłych.
Przewidywanie. Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.
Ratunek. Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112. W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Strach. „Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Tchórz. Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?
Unikanie ryzyka. Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia.
Wakacje. Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na rozpoczęciu szkoły.
Zabawa. Przywilej młodości. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.
źródło:http://brpd.gov.pl/
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie
szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!
Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.
W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.
Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.
Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!
Wakacyjni liderzy – trzymam za was kciuki!
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
źródło:http://brpd.gov.pl/
W przedostatnim dniu nauki uczniowie zerówek wraz z opiekunami wybrali się do wytwórni najsłynniejszych krówek ciągutek - Krówek z Milanówka. Na początku maluchy poznały historię i tradycję tych słodkości, sięgającą 1921 roku. Następnie zwiedziły zakład produkcyjny, gdzie zapoznały się z procedurą oraz procesem ich powstawania. Świeżo wyprodukowane cukierki były przepyszne i ciągnęły się w nieskończoność. Dzieci miały również okazję zaprojektowania własnej etykietki i nauki zawijania krówek. W konkursie plastycznym, polegającym na narysowaniu wakacyjnej krowy, każdy z uczestników wycieczki został obdarowany paczuszką milanowskich słodyczy. Ostatnim punktem wyprawy był McDonald's. Długa, ale z pewnością interesująca wycieczka, wprawiła wszystkich w wakacyjny nastrój.
W czerwcu odbył się Szkolny Konkurs dla Klas III „Znamy zasady ruchu drogowego!". Jego głównym celem było popularyzowanie wśród uczniów znajomości przepisów o ruchu drogowym oraz kształtowanie właściwych nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w nim. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu, który przygotowały panie Grażyna Śladewska i Teresa Kolator. Okazało się, że to dziewczynki wykazały się najlepszą wiedzą na temat ruchu drogowego. A oto wyniki:
I miejsce Joanna Nienałtowska kl. III a
II miejsce Paulina Uścińska kl. III a
III miejsce Daria Pierzchanowska kl. III B
GRATULUJEMY!
W dniach 6 - 13 czerwca 2017 r. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka pieniężna pod nazwą „Stoły dla szkoły". Jej głównym celem była pomoc w zakupie 40 ławek w szkole w miejscowości Cocobeach w Gabonie.
Wspólnie udało się nam uzbierać 230 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji! Pamiętajmy, niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących stanowi ogromną siłę.
Szkolnymi koordynatorami akcji były panie Teresa Kolator i Małgorzata Nowacka.