Świetlica

W roku szkolnym 2016/2017 świetlica szkolna czynna jest w godz. od 700 – 1530.  Godziny otwarcia dostosowane są do potrzeb szkoły. Opieką świetlicy objęci są wszyscy uczniowie z kl. I - VI oraz 5 i 6 - latki dojeżdżający do szkoły autobusami szkolnymi. W tym roku szkolnym w świetlicy pracuje pięciu wychowawców – pani Danuta Nowacka, pani Jolanta Rybakiewicz, pani Teresa Kolator, pani Grażyna Śladewska oraz pani Bogumiła Laskowska. Określone zadania podejmowane są zgodnie z  założeniami rocznego planu pracy.

W świetlicy znajduje się kącik z księgozbiorem informacyjnym (słowniki, encyklopedie). Jest również komputer z dostępem do Internetu. Dzieci mają możliwość korzystania z w/w pozycji podczas odrabiania prac domowych. Wychowawcy świetlicy pomagają dzieciom w przygotowywaniu prac domowych oraz, w miarę możliwości, prowadzą zajęcia indywidualne z uczniami mającymi trudności w nauce.

Świetlica szkolna prowadzi także dożywianie, z którego korzysta około 230 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej w Zarębach Kościelnych i Małkini Górnej dofinansowują posiłki 121 osobom. Obiady wydawane są podczas trzech przerw obiadowych. Pracownikami kuchni szkolnej są panie Małgorzata Niemira, Barbara Tyl i Grażyna Zalewska.

Główne zadania świetlicy, wynikające ze Statutu Szkoły, to:

•  organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej,  przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej,​
  • organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,
  • ujawnianie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień; organizowanie zajęć w tym zakresie,
  • stwarzanie warunków do uczestniczenia w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz  kształtowanie nawyków  kultury życia codziennego,
  • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej,  kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia,
  •  rozwijanie samodzielności oraz społecznej aktywności,
  • zorganizowanie dożywiania uczniów, poprzez zapewnienia im co najmniej jednodaniowego posiłku oraz gorących napojów.