Nawigacja

Nawigacja

Historia Kadra pedagogiczna Klasy Przedszkole Świetlica Biblioteka Realizowane programy Pracownicy administracji i obsługi Jadłospis

 

Programy realizowane w Publicznej Szkole Podstawowej
im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych

 

InterACT

InterACT to certyfikowany amerykański program antydyskryminacyjny stworzony przez dr Mary Weidner (z West Virginia University w USA) i zaadaptowany do warunków polskich przez dr hab. prof. UŚ Katarzynę Węsierską z udziałem członków Koła Naukowego Młodych Logopedów Uniwersytetu Śląskiego. Program jest adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Celem programu jest kształtowanie adekwatnych postaw wobec różnych form niepełnosprawności, a także zaburzeń w komunikowaniu się, w tym zmiana postaw społecznych wobec jąkania. Poprzez udział w sesjach InterACT dzieci uczą się, jak adekwatnie reagować i skutecznie wspierać osoby z różnymi formami niepełnosprawności oraz osoby jąkające się. 

Najważniejsze przesłanie programu brzmi: Każdy z nas jest inny i każdy taki sam – każdy z nas jest wyjątkowy! Budujmy świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich dzieci.


„Mamo, tato, wolę wodę!” 
 

 

„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.

Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej nauki poprzez zabawę.


 


,,Akademia Bezpiecznego Puchatka"

 

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

 

ZASADY PROGRAMU:

1. Program skierowany jest do klas I szkół podstawowych.

2. Szkoły mogą zgłaszać się do programu, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej lub podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Organizatora.

3. W zgłoszeniu konieczne jest podanie przez przedstawicieli szkoły nazwiska nauczyciela koordynującego oraz ilości dzieci, które będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa.

4. Do zgłoszonej do programu szkoły drogą elektroniczną wysyłany jest komplet materiałów edukacyjne zawierających:
– materiały merytoryczne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcyjnymi
– pomoce dydaktyczne dla nauczycieli
– filmy edukacyjne
– karty pracy dla uczniów – do skopiowania przez nauczyciela
– prezentację dla rodziców do wykorzystania podczas spotkań.

Materiały edukacyjne są dostosowane do nauki w szkole oraz w trybie zdalnym.

5. Nauczyciele klas I szkół podstawowych realizują program poprzez przeprowadzanie zajęć związanych z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.

6. Po przeprowadzeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę zdobytą podczas specjalnych zajęć Akademii rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

7. Po realizacji zajęć i Testu Bezpieczeństwa nauczyciel koordynujący uzupełnia Ankietę Podsumowującą Program. Jest to podstawą do otrzymania drogą elektroniczną Certyfikatu dla szkoły potwierdzającego udział szkoły w Programie oraz Dyplomu dla uczniów.

 


,,Program dla szkół"

„Program dla szkół" będzie promować wśród uczniów zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne, korzystając przy tym z najlepszych doświadczeń zebranych podczas wieloletniej realizacji programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. 

 

W ramach nowego programu uczniowie klas I - V będą:

  • otrzymywać bezpłatnie owoce i warzywa oraz produkty mleczne,
  • brali udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz pochodzenia żywności i rolnictwa.

 


„Trzymaj formę!"

O zdrowiu naszym i naszej rodziny w znacznej mierze decydujemy sami – zależy to od naszego stylu życia. Niestety nieprawidłowe nawyki żywieniowe i coraz mniejsza aktywność fizyczna mają niekorzystny wpływ na nasz stan zdrowia. Dlatego zastanówmy się, ile korzyści osiągniemy wprowadzając nawet nieznaczne zmiany naszych zachowań. Pomoże nam w tym Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia wśród młodzieży szkolnej o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Odbiorcami programu są uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów. Działania programowe kierowane są również do rodziców, ponieważ to oni wywierają decydujący wpływ na wzorce zachowań swoich dzieci. Najlepszym sposobem kształtowania postaw prozdrowotnych, w tym prawidłowych nawyków młodzieży w zakresie żywienia i aktywności fizycznej, jest przykład samych rodziców.

Właśnie dlatego nasze zaangażowanie jest kluczowe i stanowi najskuteczniejszą metodę promocji zdrowego stylu życia całej naszej rodziny. Dodatkowo, nasze działania będą stanowiły doskonałe uzupełnienie aktywności realizowanych w ramach Programu "Trzymaj Formę!" w szkole.

Włączajmy się w Program "Trzymaj Formę!" i wspólnie z dziećmi aktywnie uczestniczmy w jego realizacji.  Uczmy swoje dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie. Wspólnie rozwijajmy zdrowe nawyki żywieniowe, zachęcajmy domowników do wspólnych zakupów razem decydując o sposobie żywienia. Razem podejmujmy aktywność fizyczną w czasie wolnym. Poszukujmy nowych form zajęć ruchowych. Razem spróbujmy bosu, pilatesa, crossfitu, jazdy na łyżwach czy wspinaczki. Dbajmy o zdrowy styl życia i sprawmy, aby wspólnie spędzony czas był dla wszystkich dobrą zabawą!

Źródło: http://www.trzymajforme.pl


 

„Kubusiowi Przyjaciele Natury"

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.


 

,,Bieg po zdrowie"

Bieg po zdrowie” to nowy antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. W roku szkolnym 2017/2018 ruszyła II edycja programu, w której bierze udział również nasza szkoła.

Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno -wychowawcze. To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych.

Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

Główne cele programu:

· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

· zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

 

 


Program profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia  
„Radosny uśmiech, Radosna przyszłość”


Próchnica jest jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce dotyczy 85-90% wszystkich grup wiekowych. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój próchnicy zębów są bakterie, które rozkładając cukry obecne w pożywieniu, wytwarzają kwasy rozpuszczające substancje mineralne szkliwa. Czas zalegania pokarmu w jamie ustnej jest drugim czynnikiem próchnicy. Kolejne czynniki powstawania próchnicy to: czynniki dietetyczne i uwarunkowania genetyczne. To, czy nasze zęby będą zdrowe w największej mierze zależy jednak od nas samych , od naszej świadomości i znajomości problemu.            


Cel główny programu:

  • zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci

 

Cele szczegółowe:

  • wzrost wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej
  • wyrobienie nawyków higienicznych od najmłodszych lat
  • podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej
  • zachęcanie rodziców do współdziałania na rzecz prawidłowej higieny jamy ustnej

 

Adresaci:

  • uczniowie klas I
  • rodzice

 

Patroni:

  • firma Colgate

„Nie pal przy mnie, proszę"

Program stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy
z resortem edukacji.
 

Cel główny programu:

Zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

 

Cele szczegółowe:

  • Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.
  • Kształtowanie u dzieci  postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
  • Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
  • Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.
  • Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

 

Adresaci programu:

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej   

Założenia programu:

Przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych o tematyce:

  • CO TO JEST ZDROWIE?
  • OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
  • CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
  • CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
  • NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!

 


„Szklanka mleka"

Mleko jest najbardziej naturalnym pokarmem. Dostarcza organizmowi składniki odżywcze w odpowiedniej ilości i proporcji. Należą do nich, obok białka, tłuszczów i węglowodanów, także minerały takie jak wapń i fosfor. Naukowcy i lekarze na całym świecie uznają mleko za niezbędny i wartościowy składnik diety zwłaszcza w okresie rozwoju dzieci i młodzieży. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że spożywanie mleka i jego przetworów nie powoduje wzrostu masy ciała i przyrostu tkanki tłuszczowej, a dzieci, które spożywają  mleko, rzadziej łamią się kości i nie mają problemów z nadwagą. Instytut Żywności i Żywienia zaleca osobom dorosłym spożywanie minimum 2 szklanek mleka dziennie, zaś  dzieciom i młodzieży znacznie więcej – ok. 4 szklanek.

Aby zachęcić dzieci i młodzież do spożywania mleka i przetworów mlecznych Unia  Europejska dofinansowuje spożycie mleka w placówkach oświatowych. W programie dopłat do spożycia mleka w szkołach uczestniczy również Polska, od 2004 roku. Podobnie jak inne kraje członkowskie UE, Polska – w celu dalszego obniżania ceny mleka płaconej przez uczniów uczestniczących w programie – stworzyła dodatkowy krajowy program wsparcia finansowego.

Programem dopłat popularnie nazywanym „Szklanką mleka” administruje Agencja Rynku Rolnego (ARR). Program obsługiwany jest przez Oddziały Terenowe ARR.

 

Cele programu „Szklanka mleka”

  1. zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i jego przetworów,
  2. promowanie zasad zdrowego odżywiania,
  3. kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych,
  4. edukacja w zakresie wartości odżywczych mleka i jego przetworów.

 

Realizacja ww. celów programu ma skutecznie przeciwdziałać:

     1.wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci i młodzieży,

 

    2.  wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacje spowodowanemu nieodpowiednią dietą  wynikającą m.in. z braku                                                          ukształtowania w młodym  wieku prawidłowych nawyków żywieniowych,

 
     3. spadkowi spożycia mleka i jego przetworów wśród dzieci i młodzieży.

 

Beneficjenci programu „Szklanka mleka”

Beneficjantami programu są dzieci i młodzież uczęszczająca do przedszkoli i szkół ( z wyłączeniem szkół wyższych).

 

Źródło finansowania

Spożycie mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych jest finansowane z trzech źródeł:

  • z budżetu UE – w przedszkolach i szkołach (z wyłączeniem szkół wyższych),
  • z budżetu  krajowego – w szkołach podstawowych,
  • z budżetu Funduszu Promocji Mleka – w przedszkolach i gimnazjach.

 

Źródło: http://www.arr.gov.pl


„Owoce i warzywa w szkole"

Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

W roku szkolnym 2016/2017 w Polsce program skierowany jest do przeszło 1,350 mln dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2016/2017 wynosi ok. 19,762 mln EUR (84,265 mln PLN).

Dzieciom uczestniczącym w programie w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 udostępniane będą 2 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw. Każda szkoła uczestnicząca w programie, zgodnie z wytycznymi MEN realizuje różnego rodzaju działania poświęcone zdrowemu żywieniu oraz pochodzeniu owoców i warzyw.

Źródło: http://owocewszkole.org/

 

 


Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
 „Czyste powietrze wokół nas"

 

Założenia programu:                                                                                                                                                        

1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.

2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i  opiekunów.        

3. Stanowi on pierwsze ognisko w cyklu programów antytytoniowych.

4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącym.

5. Program może by rozszerzony na środowisko lokalne.

 

Cele główne programu :

1.Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją nadym tytoniowy.

2.Ziększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

 

Cele szczegółowe programu;

1. Wykształenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu.

2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie’’ dymu papierosowego.

3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość   papierosowego.

4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsce, w którym mogą być zagrożone na dym.

 

Struktura programu

Program skierowany do dzieci składa się pięciu zajęć warsztatowych

Tytuły zajęć:

  1. WYCIECZKI
  2. CO  I  DLACZEGO DYMI?
  3. JAK SIĘ CZUJĘ, GDY LUDZIE PALĄ PAPIEROSY?
  4. CO SIĘ DZIEJE, GDY LUDZIE PALĄ PAPIEROSY?
  5. JAK UNIKAĆ DYMU PAPIEROSOWEGO?

 

Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie  na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

 

Źródło: http://www.gis.gov.pl/

 

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych
    ul. Farna 20, 07-323 Zaręby Kościelne
  • 86 27 06 016

Galeria zdjęć